20/05/2022

8 استراتژی تنیس سینگل برای برنده شدن

  • توسط آزاده یوسفی
  • 04/02/2020
  • 0
8 استراتژی تنیس سینگل برای برنده شدن

در این مقاله قصد داریم در ارتباط با 8 استراتژی تنیس سینگل و مفید جهت بهبود بازی تنیس و در نهایت برد در این رشته ورزشی صحبت کنیم. این استراتژی ها پایه و اساس هر برنامه بازی تاکتیکی را تشکیل می دهند که برای پیروزی در زمین تنیس الزامی است. اما سوالی که در این جا مطرح است این است که چرا برای برد در بازی تنیس تک نفره، بکارگیری و استفاده از استراتژی های تنیس سینگل امری ضروری است؟

اهمیت بکارگیری استراتژی تنیس سینگل

شاید قرار گرفتن در یک مسیر مستقیم و همیشگی و یا استفاده از شانس و احتمالات و برخورداری از بازی رندوم برای رسیدن به هدف مورد نظر آسان ترین روش مد نظر هر بازیکنی باشد؛ اما دست یابی به این هدف وابستگی زیادی به شانس بازیکن و شرایط زمین و حریف دارد.
در حال حاضر و متاسفانه بسیاری از تنیسورها به صورت رندوم بازی می کنند. به طوری که وارد زمین می شوند، شروع به ضربه زدن به توپ می کنند، به ضربه ها و حرکات حریف واکنش نشان می دهند و امیدوارند که تمامی این موارد باعث شود تا امتیاز خوبی کسب کنند.

اما اگر به صورت واقع بینانه به موضوع فوق نگاه کنیم، بدیهی است که در صورتی که هدف مشخصی برای ضربات خود و پیاده سازی مهارت های خود در زمین نداشته باشید، یا اگر از استراتژی درست و به جایی در زمین تنیس استفاده نکنید، هیچ زمان نمی توانید از پتانسیل های خود برای برد در بازی تنیس استفاده کنید. در این حالت امکان برنده شدن در بعضی بازی ها و در شرایطی خاص برای شما وجود دارد، ولی بدون شک با این روش و بدون داشتن استراتژی مناسب هرگز نمی توانید در سطوح مطلوبی بازی کنید.

اهمیت بکارگیری استراتژی تنیس سینگل

داشتن یک برنامه استراتژیک خوب و مناسب در زمین تنیس همانند برخورداری ماشین شما از یک GPS است. استراتژی باعث می شود تا در زمین و در مسیر درستی باقی بمانید. بنابراین اگر میخواهید برنده بازی های بیشتری باشید لازم است تا این مقاله را تا انتها خوانده و مانند یک GPS به نکات و دستورهای آن توجه کنید.

خبر خوب این است که فقط تعداد محدودی روش و استراتژی عملی در بازی تنیس سینگل وجود دارد که برای شما اجرایی است. به عبارت دیگر، چندین روش متفاوت برای کسب امتیاز در بازی های تک نفره تنیس وجود دارد که در ادامه به شرح هر کدام از این موارد می پردازیم.

استراتژی 1: رالی پیوسته با پارتنر

هدف از اجرای روش اول و استراتژی تنیس سینگل این است که تا جایی که امکان دارد باید تلاش کنید تا توپ را درون زمین نگه دارید تا در نهایت از طرف حریف ضربه خطایی رخ دهد و امتیاز توپ را از دست بدهد. بنابراین در روش ثبات در بازی و عمق در آن از ضروریات است.
وظیفه شما در این روش این است از هر گونه خطای احتمالی جلوگیری کرده و این بدان معناست که می بایست بازی آرام و پیوسته ای داشته باشید. این در حالی است که باید تلاش کنید تا توپ های خود را هدفمند و به عمق زمین حریف پرتاب نمایید تا از احتمال انجام ضربه های تهاجمی توسط حریف جلوگیری نمایید.

برای عملی شدن این استراتژی تنیس سینگل لازم است که:

– ضربه به توپ به طوری انجام شود که قادر به کنترل آن باشید.
– اهداف و نقاط هدفمندی برای خود در زمین تنیس در نظر بگیرید.
– سعی کنید بالای تور بازی کرده و از خطوط دوری کنید.
– در هر لحظه درون زمین آماده ضربه زدن به توپ باشید.

علاوه بر این، سعی کنید در قسمت کراس زمین به رقابت بپردازید چرا که دست شما برای رقابت در این منطقه با رقیب باز است. در این استراتژی رفتار شما همانند یک دستگاه توپ پرتاب کن می باشد.

استراتژی 2: تهاجمی بازی کنید

استراتژی 2 تهاجمی بازی کنید

در این نوع استراتژی تنیس سینگل می بایست از ابتدای کار به صورت تهاجمی بازی کرده و در این حالت می بایست بازیکن تمام تلاش خود را برای ضربه زدن به توپ انجام دهد که طبیعتا سخت تر از روش اول می باشد.

هدف از انجام این روش این است که حریف خود را مجبور کنید تا از ابتدای بازی به حالت تدافعی بازی کند. بدین معنی که می بایست در ابتدای شروع بازی خود از یک سریس تهاجمی استفاده کرده و سعی کنید حالت تهاجمی خود را در طول بازی حفظ کنید. در این حالت بازیکن می بایست به طور دائم حریف را به عقب هل دهد تا زمانی که منجر به انجام خطا یا اشتباه از طرف حریف شود و در نهایت امتیاز بازی را از آن خود نماید.
البته بدیهی است که اگر حریف شما از ضربه تدافعی خوبی برخوردار باشد ممکن است نتوانید به طور مداوم به او حمله کنید اما طبیعتا می بایست صبر کرد و به دنبال فرصت بعدی مناسبی باشید.

استراتژی 3: استفاده از نقاط قوت خود

یکی از بهترین و ساده ترین روش ها برای بهبود عملکرد خود در بازی تنیس بدون تغییر در نوع تکنیک و مهارت های خود، به کارگیری نقاط قوت خود در بازی است.
به طور مثال در این استراتژی تنیس سینگل اگر ضربه فورهند شما از ضربه بک هند تان قوی تر است، می بایست تمام تلاش خود را انجام دهید تا بازی را حول محور فورهند خود بچرخانید. به این ترتیب، اگر نت شما قوت شما نسبت به بیسلاین محسوب می شود، باید سعی کنید تا خود را به توپ در محل نت رسانیده و توپ را هرچه سریع تر در نزدیکی تور به هدف بنشانید.
استفاده از نقط قوت خود در بازی تنیس یکی از بهترین روش ها برای برد در این حرفه ورزشی می باشد بنابراین سعی کنید در صورت لزوم در شرایط مناسب از این روش به نفع خود استفاده کنید.

استراتژی 4: حمله به نقاط ضعف حریف

استراتژی 4 حمله به نقاط ضعف حریف

یکی دیگر از استراتژی های تنیس سینگل این است که به نقاط ضعف حریف حمله کنید و از این ضعف برای امتیاز دهی به خود رد بازی تنیس استفاده کنید. در این روش کافی است سعی کنید بدون رخصت دادن به حریف، نقاط ضعف وی را شناسایی کرده و آن ها را در بازی بکار بگیرید. هیچ گاه در زمین گول حرکات حریف را نخورید. بازیکنانی که در زمین از نقاط ضعف برخوردارند همیشه سعی می کنند در زمین از طریق نقاط قوت خود به توپ ضربه بزنند تا این که بایستند و اجازه دهند شما در یک نقطه از زمین نقاط ضعف آن ها را به بازی بگیرید.

بنابراین در مقابل همچین افرادی می بایست کاملا هوشمندانه عمل کنید تا بتوانید این نوع استراتژی را به درستی پیاده سازی کنید.

نکته: از این استراتژی می توان در مواقعی استفاده نمود که یک بازیکن تنها از یک سمت زمین به بازی می پردازند در حالی که بازیکن دیگر می تواند کل زمین را پوشش دهد و به نقاط دیگر زمین ضربه زند تا امتیاز لازم را کسب کند. این قضیه شامل سرویس هم می باشد. نقطه هدف خود را انتخاب کنید. بهترین روش برای انجام این کار این است که بازگشت دهنده هر توپ را به همان نقطه ای برگرداند که از آن سرویس زده می شود.

استراتژی 5: حمله در نت

تحت فشار قرار دادن بازیکن در سمت نت و حمله به وی در این بخش از زمین یک استراتژی مناسب برای زمانی است که حریف مقاومت بالایی از خود نشان می دهد یا حریفی که از نقاط ضعف خاصی برخوردار است. این استراتژی یک روش بسیار مناسب برای اتلاف وقت حریف و در نهایت امتیاز گیری برای شما می باشد.
در بسیاری از موارد استراتژی فوق به تنهایی قادر است حریف را به اشتباه و خطا دچار کند. در این استراتژی حتی نیاز نیست از ضربات والی استفاده کنید. برای پیاده سازی این استراتژی کافی است در بخش نت به حریف حمله کنید و ضربات خود را در این ناحیه از زمین به گل بنشانید.

استراتژی 6: هدایت حریف به سمت نت

استراتژی 6 هدایت حریف به سمت نت

بسیاری از بازیکنان در ناحیه نت احساس راحتی ندارند و در این حالت بازی خوبی از خود ارائه نمی دهند. بنابراین یکی دیگر از انواع استراتژی تنیس سینگل این است که حریف خود را به سمت نت هدایت کنید و او را وادار کنید تا در این ناحیه از زمین بازی کند. در این استراتژی بازیکن حریف برای رسیدن به توپ و بازگشت توپ مجبور است در طول زمین حرکت کرده و خود را به سمت نت برساند.

این استراتژی برای مقابله در برابر بازیکنانی که از مقاومت بالایی در زمین برخوردارند و ضربات ثابت ولی ملایمی دارند مفید می باشد.
در این استراتژی شما می بایست به صورت پایدار بازی کنید تا یک توپ کوتاه دریافت کنید در این صورت می توانید ادامه بازی را در نت انجام دهید.

استراتژی 7: تنوع در ضربات

تنوع در ضربات یک روش بسیار عالی برای وادار کردن حریف به انجام خطا و اشتباه می باشد.
فاکتورهایی که به ضربات شما تنوع می بخشند عبارت اند از:

چرخش: اسپین توپ/ توپ برش دار/ توپ فلت
عمق: کوتاه /طولانی
ارتفاع: بلند / کوتاه / متوسط
جهت: راست / چپ / وسط
سرعت: سریع / متوسط / کند

بدیهی است که می توانید این موارد را با یکدیگر ترکیب نموده و استراتژی های مختلف را برای این روش در نظر بگیرید. آن چه در این استراتژی از اهمیت بالایی برخوردار است این است که بازیکن می بایست طوری بازی کند که حریف نتواند در دو مرحله پشت هم ضربه تکراری را بازی کرده و امتیاز به دست آورد. سعی کنید از تمامی این روش ها در ضربات مختلف ولی نا پیوسته استفاده کنید.

استراتژی 8: بازی به صورت باز در زمین

استراتژی 8 بازی به صورت باز در زمین

به طور کلی بازیکنی که مجبور به حرکت زیاد در زمین تنیس باشد، اغلب بازنده بازی خواهد بود. بنابراین یک استراتژی عالی برای بازی در زمین تنیس این است که به صورت باز در زمین تنیس بازی کنید و از تمامی نقاط زمین برای حمله به حریف استفاده کنید.
برای این استراتژی می بایست از ضربات عمق دار و مداوم استفاده کنید تا زمانی که حریف شما ضربه کوتاه و وسیعی را انجام دهد تا در این صورت بتوانید به نقطه ای مخالف ایستادن حریف ضربه زنید. زمانی که حریف به سمت توپ حرکت می کند سعی کنید به وسط زمین برگشته و برای برگشت توپ به نقطه دیگری از زمین حریف که در آن حضور ندارد آماده باشید. این استراتژی به بازی به صورت باز در زمین تنیس معروف است.

ترکیب تمامی 8 استراتژی تنیس سینگل با یکدیگر

هرچند استراتژی های بازی تنیس به ظاهر پیچیده می باشد اما تمرکز روی این 8 مفهوم استراتژیک به شما کمک می کند تا در مسیر درستی قرار بگیرید و در مسابقات پیروز میدان باشید. از این گذشته، روش های بیشتری برای کسب امتیاز در بازی های تنیس سینگل وجود ندارد و با استفاده از این روش ها می توانید به درجات بالایی از بازی دست پیدا کنید.

بیشتر بازیکنان تنیس در هر مسابقه تنها از سه الی چهار روش استراتژیک بالا استفاده می کنند تا به طور پراکنده حریف خود را سورپرایز کنند و امتیاز بازی را به دست آورند. بنابراین لازم است تک به تک به استراتژی های فوق دقت کنید و آنهایی را انتخاب کنید که برای انجام آن ها مشکلی نداشته و به عبارتی با انجام دادن آنها در زمین تنیس راحت هستید. به طور کلی مبانی فوق می بایست به عنوان مبانی استراتژیک برای شما در نظر گرفته شوند.

با این حال در نظر داشته باشید که برای هر 8 استراتژی تنیس سینگل گفته شده در بالا تمرینات ویژه و منظمی انجام دهید و تلاش کنید تا هر کدام از این روش ها را تا حد ممکن ارتقا دهید. این عمل باعث می شود تا در صورت مواجه شدن با شرایطی در زمین بتوانید از هر کدام از این 8 روش استراتژیک استفاده کنید. چرا که هر کدام از این روش ها در زمان های ویژه خود و در مقابل بازیکنان خاص مورد نیاز خواهند بود.

حتما در شروع بازی از استراتژی ها و اهداف خود اطمینان حاصل نمایید و به استفاده از استراتژی مناسب خود نسبت به حریف رو به رویی فکر کنید. بعد از مدتی احتمال عادی شدن این گونه استراتژی ها برای شما و برنامه ریزی برای پیاده سازی آن وجود دارد. اما به یاد داشته باشید که همیشه در طول مسابقه تمامی شرایط را بررسی کنید تا بتوانید در برابر شرایط موجود یک روش عالی را پیش بگیرید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار