15/04/2024

هر آنچه که در خصوص راکت‌های تنیس باید بدانید ( قسمت اول )

  • توسط تیم محتوای تنیس فارسی
  • 23/07/2020
  • 0

همانطور که می‌دانید ابزار کار بازیکنان تنیس، راکت است و هر بازیکن راکت مخصوص به خود را با ویژگی‌هایی که در نظر دارد،انتخاب می‌کند. در این مطلب می‌خواهیم هر آنچه در مورد شناخت راکت‌های تنیس لازم است بدانید را شرح دهیم تا با آن بیشتر آشنا شوید. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

برای خرید راکت‌های تنیس باید به چه نکاتی توجه کرد؟

اگر به ورزش تنیس علاقه‌مند هستید و می‌خواهید کلاس‌های آموزشی این ورزش پرطرفدار را شروع کنید قدم به قدم با سایت تنیس فارسی همراه شوید تا نکات لازم در خصوص این رشته ورزشی را برای شما شرح دهیم. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی و انتخاب یک راکت تنیس برای افراد مبتدی تا حرفه‌ای بپردازیم تا ببینیم هر فرد با توجه به سطح بازی خود، باید چه مدلی را برای خود برگزیند.

مدل‌های مبتدی

همان طور که اسم آن مشخص است وقتی می‌خواهید ورزشی را شروع کنید باید از مدل‌های ابتدایی آن استفاده کنید. در برخی از ورزش‌ها همانند تنیس ابزار استفاده مبتدیان با حرفه‌ای ها متفاوت است و مثلا شبیه فوتبال نیست که توپ یکسانی برای همه داشته باشد. شما باید با قوانین، اصول ابتدایی این بازی و حتی دست گرفتن یک راکت تنیس آشنا باشید تا بتوانید قدم به قدم و با آموزش‌های لازم این ورزش را یاد بگیرید. پس این نوع از راکت‌ها بیشتر مناسب استفاده کسانی می باشد که به تازگی ورزش تنیس را آغاز کرده اند. معمولا از وزنی کم با دسته‌هایی بلند و سری‌هایی بزرگتر جهت کنترل بهتر بازیکنان تازه کار برخوردار هستند. فرآیند ضربه زنی با این نوع راکت‌ها تنها برای تنیس بازان مبتدی در نظر گرفته شده است تا بتوانند با توجه به اینکه هنوز بازی و ضربه زنی مناسب را بلد نیستند کنترل مناسبی بر روی دسته داشته باشند.

مدل‌های نیمه حرفه‌ای یا متوسط

بعد از آن که کمی ورزش تنیس را یاد گرفتید و از مرحله مبتدی بودن خارج شدید می‌توانید راکت تنیس خود را نیز به مدلی بهتر ارتقا دهید. بعد از این که کمی این ورزش را فرا گرفتید سراغ راکتی بروید که مناسب سطح‌اتان باشد و به شما پیشنهاد می‌شود مستقیم به سراغ راکت حرفه‌ای‌ها حرکت نکنید. این مدل راکت همانطور که گفت شد بیشتر مناسب استفاده بازیکنانی است که قدری از حالت مبتدی و تازه کار بودن خود در این رشته ورزشی فاصله گرفته و به سمت حرفه‌ای‌تر شدن حرکت کرده اند. تمامی فاکتورهای این نوع از راکت‌ها نیز همچون نوع قبلی، یعنی راکت‌های مخصوص افراد آماتور بوده با این تفاوت که وزن این دسته از محصولات کمی نسبت به نوع قبلی بیشتر است و سنگین وزن‌تر می باشند! این به این دلیل است که شما بتوانید روی راکت تسلط پیدا کنید و با تسلط و سنگینی راکت توپ را کنترل کنید و قدرت دستتان نیز بیشتر شود که بتوانید ضربه‌های مناسبی بزنید. باز هم این موضوع تاکید می‌شود که اگر آموزش دیدید و احساس کردید که تا کمی تنیس را فرا گرفتید و با ضربه زنی آشنا شدید راکت خود را به این مدل ارتقا دهید وگرنه دچار مشکل خواهید شد.

راکت‌های تنیس
مدل‌های حرفه‌ای

پس از این که قدم به قدم دو مرحله قبلی را پشت سر گذاشتید و توانستید تا حد زیادی تنیس بازی کنید می‌توانید با مشورت مربی خود باز هم راکت خود را ارتقا دهید تا سطح بازیتان ارتقا پیدا کند. تاکید می‌شود که خود شما نباید این را تشخیص دهید که بازیکن خوب یا متوسطی هستید و حتما مربی باید این موضوع را تایید کند زیرا او می‌داند که شما با راکت تنیس چه می‌کنید و چگونه به آن ضربه صحیح یا غلط را می‌زنید. این نوع از راکت‌ها مناسب استفاده تنیس بازان کاملا حرفه‌ای است. تمامی راکت‌های حرفه‌ای از سری کوچکتر جهت کنترل بهتر بازیکن بر روی ضربات خود برخوردار هستند. وزن این نوع راکت‌ها در مقایسه با دو نوع قبلی کاملا بیشتر است. طول دسته راکت حرفه‌ای تنیس بسته به سلیقه و نظر بازیکن می‌تواند کوتاه و یا بلند در نظر گرفته شود و این موضوعی است که شما باید با نظر مربی، سبک بازی، قد و استایل خود آن را انتخاب کنید. هر تصمیمی که قرار است بگیرید حتما با مربی خود مشورت کنید زیرا او بهتر می‌داند که چه چیزی برای شما مناسب است.

بعد از این که متوجه شدید که این سه مدل از راکت‌ها برای افرادی با سطوح متفاوت، وجود دارند می‌خواهیم برای خرید راکت تنیس شما چند نکته را یادآور شویم تا در قسمت بعدی این مطلب نکاتی دیگر را بازگو کنیم.

قیمت

یکی از مهمترین مسائل در زمینه انتخاب راکت تنیس قیمت آن است که انواع متفاوتی دارد. شما با توجه به بودجه و سطح آموزشی خود می‌توانید بهترین راکت را برای خود تهیه کنید. برای سطح بازی باید با مربی مشورت کنید و پس از آن با توجه به بودجه مالی به ویژگی‌های ظاهری تنیس رسیدگی کنید و بهترین مدل را برای خود برگزینید. در ادامه به برخی ویژگی‌های ظاهری که می‌تواند در این انتخاب به شما کمک کند به اختصار می‌پردازیم.

به اندازه هد یا سر آن توجه کنید

هنگامی که در خصوص سطح بازیکنان در قسمت بالا صحبت کردیم گفتیم که سرهای راکت چه ربطی به مبتدی یا حرفه‌ای بودن یک بازیکن دارند و شما باید تانسب با سطح بازی خود سری راکت را انتخاب کنید. بالاتر گفته شد که راکت‌هایی با سری بزرگ برای افراد مبتدی و راکت‌هایی با سری کوچک و کوچکتر به ترتیب برای بازیکنان نیمه حرفه‌ای و تمام حرفه‌ای مناسب می‌باشند. ناگفته نماند اندازه هد راکت هرچه بزرگتر باشد، قدرت ضربه زنی بازیکن بیشتر اما کنترل آن بر روی ضربه‌اش کمتر می‌شود.

نقطه تعادل

شاید این اسم را زیاد نشنیده باشید ولی یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه کنید و با تحقیق راکتی را انتخاب کنید که این نقطه قوت را داشته باشد. نقطه تعادل در یک راکت در واقع نقطه‌ای است که اگر شما محصول مورد نظرتان را به آن تکیه دهید و دو طرف آن را کاملا آزاد بگذارید، راکتتان تعادل خودش را از دست نمی‌دهد! نقطه تعادل در برخی راکت‌ها در قسمت هد و در برخی دیگر در قسمت گریپ یا همان دسته راکت تعیین شده است و همیشه توجه به این موضوع برای تنیس بازان حرفه‌ای یک اصل مهم تلقی شده است. بنابراین برای اینکه بدانید کدام راکت این ویژگی را دارا است حتما تحقیقات لازم را انجام دهید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار