23/02/2024

بهترین بازیکنان تنیس عصر حاضر در ضربه سرویس

  • توسط مریم
  • 08/01/2020
  • 0
نه بازیکن برتر در زدن ضربه سرویس

تنیس عصر جدید، مانند اجداد خود، تنها مجموعه ای از ضربه سرویس و والی های پشت سر هم نیست، اما سرویس همچنان یکی از مهمترین ضربات این ورزش شناخته می شود. تفاوتی که یک سرویس متوسط و یک سرویس  خوب در بازی ایجاد می کنند به حدی است که می تواند بازیکنی متوسط را به یک ستاره تبدیل نماید.

سرویس باید از نقطه ای مشخص در زمین زده شود و اگر به خوبی از عهده زدن آن بربیایید می توانید در لحظه به نفع خود امتیاز ثبت کنید و امتیاز آس دریافت نمایید. با اینحال حتی اگر این ضربه خوب و حساب شده زده شود اما آناً شما را به امتیاز نرساند، با سرویسی خوب می توانید حریف را دچال مشکل نماید و این امکان را خواهید داشت تا از پاسخ ضعیفی که ناچاراً به توپ شما داده است، نهایت استفاده را بکنید. موضوعی که باعث شده این ضربه در تنیس تا این اندازه مهم باشد، قابلیت کنترلی است که در آغاز بازی به مالک خود می دهد و همانطور که گفته شد، الگویی برای پاسخ و نحوه رفتار حریف باشد.

تمامی اجزای این ضربه از قدرت گرفته تا چرخش خوب و جایگذاری بی عیب و نقص، می تواند اشکال مختلفی از سرویس تاثیرگذار را ارائه دهد. اما محور صحبت امروز ما موضوع دیگری است.

بهترین ضربه سرویس از آنِ کدام بازیکنان است

تمام آنچه گفته شد اهمیت زدن سرویسی خوب را نسان می دهد اما چه کسانی توانسته اند از این ضربه بهترین استفاده را داشته باشند؟ در طول تاریخ بازیکنان برجسته ای این ماموریت را به انجام رسانده اند و در این مقاله نُه بازیکنی که در عصر حاضر توانسته اند از این ماموریت سربلند بیرون بیایند محور صحبت های ما خواهند بود.

مارین سیلیک

در چهار گرند اسلم اخیر مارین سیلیک (Marin Cilic) توانسته به فینال دو سری از این مسابقات برسد. اگر از فدرر و نادال چشم پوشی کنیم، او استوارترین و خطرناک ترین بازیکنی است که در حال حاضر در تور حضور دارد. در دوازده سال گذشته او یکی از سه بازیکنی بوده است که علاوه بر چهار بازیکن برتر تنیس توانسته پیروزی این دسته از مسابقات را در رزومه خود ثبت نماید و ضربه سرویس او نقشی جدانشدنی در بازی او دارد.

این بازیکن 198 سانتیمتری اهل کرواسی 80 درصد امتیازهایش را از سرویسهای اول خود به دست آورده است. با اینکه در سرویس دوم خود به خوبی بازیکنان برتر دیگر عمل نمی کند، هنوز هم در میان بهترین سرورهای جهان به حساب می آید. او از نظر آمار بیشترین امتیازهای آس، رتبه نوزدهم در جهان را دارد و با در نظر گرفتن سن او (29 سال) زمان زیادی برای پیشرفت و بهبود شرایط خواهد داشت.

ترکیب ضربه سرویس قدرتمند با بازی بیس لاین حساب شده و خوشنام، سیلیک را به رقیبی ترسناک برای همه تبدیل نموده است. او قدرت بازی خود را مدیون قد بلند و ضربات سرویس خود بوده و قدردان آن می باشد.

سم کوئری

سال 2017 برای این بازیکن امریکایی سالی فوق العاده بود و با اینکه امسال شروع چندان خوبی نداشت، ضربات سرویس او یکی از بهترین ضربات در دنیای تنیس هستند. با توجه به نزدیک بودن فصل مسابقات زمین سخت امریکا، جالب است بدانیم که چقدر می تواند نتیجه خوبی با استفاده از این ضربات به دست آورد.

این بازیکن امریکایی با قد 198 سانتیمتر یکی از بازیکنان حاضر در تور است که چندان روی او حساب نمی شود. ضربات سرویس او خوب اما در یک محور کلیشه ای گیر کرده است. سرویسهای او همیشه ضربه فورهندی بلند و پرقدرت است اما نقطه ضعف بزرگی برای حرکت در زمین و استفاده از ضربات بک هند در بازی او دیده می شود اما علارقم این نقاط ضعف، بازیکن بسیار مناسبی برای به چالش کشیدن بازیکنان برتر دنیای تنیس می باشد.

بخش بزرگی از این موضوع را می توان به قدرت سرویس های او نسبت داد. کوئری در میان بازیکنان عصر حاضر در دسته نُه بازیکن برتر، از نظر ضربات سرویس، قرار دارد و به طور میانگین در هر مسابقه 13 امتیاز آس از او دیده شده است. همین مسأله باعث می شود تا ضربات سرویس خود را بدون مشکل و نگرانی بزند و تمرکز خود را برای زدن ضربات پاسخ نگاه دارد.

شاید زمانی که درباره بهترین سرورها صحبت می شود، کوئری اولین نامی نباشد که به زبان شما می آید اما نباید سرویسهای او را دست کم گرفت. زمانی که روی خوب سکه برای او آمده باشد، توانایی این را دارد که با هرکسی به رقابت پرداخته و او را شکست دهد.

ژیل مولر

درصد زیادی از شهرت ژیل مولر (Giles Muller) به دلیل پیروزی او در ویمبلدون سال گذشته مقابل نادال می باشد. اما سرویسهای او همیشه جای بحث و تحسین داشته است. او با قدی در حدود 193 سانتیمتر، رتبه بیست و هفتم جدول جهانی را به دست آورد.

یکی از مسائلی که باعث خطرناک بودن سرویس های او میشود، چپ دست بودن او است. همانند ضربات رافائل، او نیز در ضربات خود از چرخش چپ استفاده میکند که باعث میشود توپ به سمتی خارج از بک هند شما بچرخد. از آنجایی که اغلب بازیکنان راست دست هستند، هیچگاه اکثریت حاضر در یک تور تسلطی بر پاسخ به چنین ضربه سرویسی را نخواهند داشت. اگر بتوانید از چنین قابلیتی درست و بجا استفاده کنید، یکی از بهترین ضربات سرویس در جهان متعلق به شما خواهد بود.

مولر در رتبه بندی ما مقام هفتم را کسب میکند او در 89.2 درصد از گیم هایی که امتیاز زدن ضربه سرویس در آن را دارد با پیروز بوده است و میانگین احتمال تبدیل سرویسهای او به امتیاز آس 15.6 می باشد. در بازی سال گذشته مابین مولر و نادال شاهد قدرت تمام و کمال سرویسهای مولر بودیم او در این مسابقه 30 امتیاز آس را ثبت نمود و ناراحتی نادال را در تاریخ تنیس ثبت کرد.

کوین اندرسون

با اینکه اتفاق نظر بر سر خوب بودن سرویسهای کوین اندرسون (Kevin Anderson) مشهود بود اما کسی گمان نمی برد که این بازیکن بتواند در میان ده بازیکن برتر جهان جای بگیرد. کوین باقرار گرفتن در این رتبه باعث تعجب بسیاری شد. ضربه سرویس این بازیکن اهل آفریقای جنوبی در مسابقات آزاد امریکا، باعث شد تا بتواند جایگاه خود را میان ده بازیکن برتر جهان بازکند.

او با قد دو متر و 3 سانتیمتر بلند قدترین بازیکن در میان ده بازیکن برتر است. زاویه بالایی که به دلیل قد بلند او با تور ایجاد می شود، توانایی او را در ایجاد سرویسهای پر قدرت نسبت به بقیه بالا می برد. صحت این گفته با نگاهی بر آمار موجود به خوبی قابل اثبات است. سرویسهای او از نظر بلندی رتبه چهارم از بهترین سرویس ها را دارد و توانسته است 90.1 درصد از گیم هایی را که شانس زدن سرویس در آنها را دارد، با پیروزی به پایان برساند و تا به حال موفقیت بسیاری از طریق این ضربه به دست آورده است که مسلماً در آینده نیز به شمار موفقیت های خود خواهد افزود.

کوین با استفاده از توانایی خود در زدن این ضربه فرای سطح انتظار عمل کرد و کارایی خود را به جهان تنیس اثبات کرد.

میلوس رونیک

در مسابقات ویمبلدون امسال بازی رونیک اندکی ضعیف شده بود اما با اینحال ضربات سرویس او همچنان از بهترین ضربات در تور شناخته می شود. ضربات سرویس این بازیکن کانادایی او را به سمت رتبه سوم در تور سوق می دهد و رونیک را تبدیل به یکی از بازیکنان ترسناک تور نموده است.

رونیک در حال حاضر ششمین رتبه در بلندترین ضربات سرویس را از آن خود نموده و تا به حال 5995 امتیاز آس در رزومه حرفه ای خود ثبت کرده است. او توانایی اجرای اکثر روش های زدن ضربه سرویس را داشته و 88.7 درصد از گیم هایی که در آن سرور بوده را با پیروزی به نفع خود به پایان رسانده است.

اخیراً پیروزی زیادی نصیب رونیک نشده است اما اگر بتواند در بازی های باقی مانده از مسابقات امسال به نیروی خود برگردد، تنها با اتکا بر نیرو و قدرت ضربات سرویس خود می تواند به جمع ده بازیکن برتر برگردد و احتمالاً مبارزه برای پیروزی در یکی از عناوین گرند اسلم را پیش رو خواهد داشت.

راجر فدرر

ضربات سرویس فدرر چندان به چشم نمی آید. او قدرت زیادی در زدن این ضربات از خود نشان نمی دهد. ضربات او خیلی بلند نیستند و سرعت آنها به سختی 130 مایل در ساعت  می شود چه برسد به 140 مایل در ساعت؛ در واقع می توان گفت که اگر بخواهید مروری جامع و موشکافانه در تنیس داشته باشید در نهایت تعجب متوجه خواهید شد که سرویسهای فدرر به هیچ عنوان ضربات برجسته ای نیستند.

اما نکته بسیار مهمی که در ضربات سرویس فدرر به چشم می خورد، جاگذاری به جا، مناسب و به موقع حرکات است. دقت در نکات ریز و ضروری که در ضربات سرویس او به چشم می خورد موضوعی است که هیچ بازیکن دیگری در تور از آن بهره نبرده است. فدرر نیازی به گذاشتن قدرت زیاد برای زدن ضربه خود ندارد. سرعتی معادل 120 مایل بر ساعت برای زدن ضربه سرویسی که دقیقاً بر روی خط و درست حرکت کند، کافی است و چنین ضربه ای مسلماً از ضربات خوب سرویس به شمار می رود.

با استفاده از تکنیکی فوق العاده و بی عیب و نقص، فدرر توانسته است رکورد 10414 امتیاز آس در ضربه سرویس دوم را از آن خود کند. این رکورد تا به حال بی مانند بوده است. فدرر 80.5 درصد از سرویس های اول خود را به امتیاز تبدیل کرده و 92.6 درصد از گیم هایی که شانس زدن سرویس در آنها را دارد، با پیروزی به پایان رسانده است. او در بسیاری موارد با ضربات سرویس خود توانسته است از مهلکه بیرون بیاید.

درست است که ضربات سرویس فدرر مانند سایرین چشم گیر نیست، اما ظرافت، زیبایی، برازندگی، سادگی و مهمتر از همه مؤثر بودن آنها پوششی مناسب بر این موضوع خواهد بود.

با فرارسیدن مسابقات ایندیَن وِلز (Indian Wells) دیدن عملکرد فدرر جالب خواهد بود. می توان بر روی پیروزی او شرط بست. با وجود احتمال عدم حضور نادال در مسابقات هیچ شخص دیگری جلودار او نخواهد بود.

 

نیک کورگیوس

نیک کورگیوس (Nick Kyrgios) یکی از بازیکنان برتر نسل آینده خواهد بود. کورگیوس با شخصیتی توجه برانگیز، سرعتی قابل توجه و مشتاق نمایش حرکات خود با شیوه ای خاص، بازیکنی است که به هیچ عنوان نمی توانید بی تفاوت از کنارش بگذرید، یا دوستش دارید یا از او متنفر خواهید بود. اما هر احساسی که داشته باشید نمی توانید انکار کنید که او استعداد جوان تنیس استرالیا می باشد.

سرویسهای او تنها شاخص بازی خوب او نیست. او این ضربات را با سرعتی بیش تر از 130 مایل در ساعت می زند و بیشتر از آنکه تمایل به چرخش در آنها داشته باشد، ترجیح می دهد ضربات سرویس خود را مستقیم بزند. این سرویس های خارق العاده به حدی سریع هستند که می توان خط شکافتن هوا را در پرتاب آنها مشاهده نمود. کورگیوس علارقم اغب سرورهای خوب، می تواند قدرت، دقت و اقدام به موقع را با هم ترکیب کند. توانایی بالایی که هر بازیکنی توان رسیدن به آن را نخواهد داشت.

کورگیوس از نظر بلندی سرویس ها رتبه پنجم در تور را داشته و در 89.6 درصد از گیم هایی که در آن شانس زدن ضربه سرویس را دارد، پیروز میدان است. میانگین 13 ضربه آس در هر مسابقه برای او ثبت گردیده اما سرویسهای دوم او در دسته ضربات شاخص کورگیوس قرار می گیرد. به نظر می رسد که این استعداد جوان هیچ ترسی از شکست در لحظات بحرانی به خود راه نمی دهد. توانایی او در زدن سرویسهای دوم بلند، نقطه تمایز او با سایر بازیکنان می باشد.

سرویسهای کورگیوس بیشترین شهرت را در بازی های او دارد و چنانچه این بازیکن استرالیایی بتواند قدرت بازی ذهنی خود را با قدرت ضربات سرویس خود هماهنگ کند، هیچ شکی نیست که چند عنوان مسابقات گرند اسلم را تحت تملک خود در خواهد آورد.

جان ایسنر

احتمالاً جان ایسنر موفق ترین بازیکن دنیای تنیس است که تنها بر روی ضربات سرویس خود اتکا می کند. او با تکیه بر سرویس های اول هیجان برانگیز و سرویس های دوم وحشتناک خود میتواند به مصاف هر کسی برود.

در واقع 70.4 درصد از سرویس های اول جان ایسنر تبدیل به امتیاز می گردد که بالاترین احتمال تبدیل سرویس به امتیاز در تور می باشد. داشتن سرویسهایی مانند سرویس های ایسنر موضوع کمی نیست. و حتی اگر ایسنر سرویس اول خود را از دست بدهد در سرویس دوم خود با بهترین ضربه ممکن به استقبال حریف می رود.

ایسنر با قد 2 متر و 8 سانت تسلط خوبی بر روی تور می تواند داشته باشد اما ضربات سرویس او به چرخش دیوانه وار و ارتفاع آن شهرت پیدا کرده است. توانایی او در فرستادن بیش از حد توپ به سمت بالا باعث تاثیرگذاری بالای سرویسهای دوم او باشد.

سرعت سرویس های اول او به 157 مایل بر ساعت می رسد و صاحب بهترین سرویس های دوم است با وجود چنین شرایطی به واقع نمی توان با هیچ قدرتی جلوی ایسنر را هنگام زدن سرویس گرفت. با وجود قرار گرفتن در رتبه 19 رنکینگ جهانی، ایسنر همچنان با اتکا بر سلاح قدرتمند خود ثابت قدم و استوار است.

ایوو کارلوویک

در حال حاضر کارلوویک صاحب بهترین سرویسها دربازی تنیس است. این بازیکن اهل کرواسی با قد 186 سانتیمتر، حتی در سی و هشت سالگی نیز با بهره گیری از ضربات سرویس قدرتمند خود راه موفقیت را برای خود باز می کند.

با ترکیب منحصر به فرد قدرت، زمان بندی به جا و قد بلند خود کالوویک توانسته بهترین سرویس های تاریخ تنیس را داشته باشد. او با ثبت 12530 امتیاز آس بیشترین امتیاز در این زمینه را به خود اختصاص داده است. همچنین بیشترین درصد پیروزی در گیم های سرویس و تبدیل سرویس اول به امتیاز را نیز در اختیار دارد.

با نگاهی بر آمار و نتایج شکی در صدر نشینی او باقی نخواهد ماند. کارلوویک با سرویس های ترسناک خود توانسته است تا به امروز در هشت مسابقه از سری مسابقات اِی تی پی پیروز شود، در مسابقات ویمبلدون به مرحله یک چهارم نهایی و در مسابقات دیویس کاپ پیروز میدان باشد.

سرویس های برگشت ناپذیر او با سرعتی بیش تر از 140 مایل بر ساعت در هوا پرواز می کنند. با این حساب چنانچه کارلوویک قادر باشد سرویس های شما را برِیک کند، از نتیجه بازی کاملاً ناامید می شوید. سایر بازی او نکته قابل توجهی در خود جا نداده است اما سرویس این مرد کراواسی تبار تنها چیزی است که به هیچ عنوان نمی توان اعتبار و قدرت آن را نادیده گرفت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار