25/06/2024

زندگی نامه بازیکن تنیس مارتینا ناواتیلووا

  • توسط مریم
  • 01/02/2020
  • 0
مارتینا ناواتیلووا

ناواتیلووا ستاره تنیس چک یکی از بهترین تنیسورهای جهان در دهه 1970 و 1980 بود.

مارتینا ناواتیلووا کیست؟

ناواتیلووا در سنین جوانی شروع به بازی تنیس کرد و یکی از برترین تنیسورهای زن جهان در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 بود. بعدها در زندگی خود، مشغول نویسندگی سری کتاب های داستانی و فعالیت در جنبش حقوق همجنسگرا شد.

سالهای آغازین

مسلط ترین تنیسور زن در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980، ناواتیلووا در 18 مارس 1956 در پراگ چکسلواکی (که امروزه با عنوان جمهوری چک شناخته می شود) با نام مارتینا سوبترووا متولد شد. پدر و مادرش وقتی سه ساله بود، طلاق گرفتند و ناواتیلووا و مادرش جانا برای زندگی جدید از یک کلبه اسکی در کوه های کرکونوز به خارج از پراگ نقل مکان کردند. در نتیجه، ناواتیلووا هرگز نزد پدرش بزرگ نشد، میروسلاو سوبرت، پدر او، مرد پیچیده ای بود که از افسردگی رنج می برد، بعد ها پس از شکست در دومین ازدواج خود، دست به خوددکشی زد.
در سال 1962 ، مادر ناواتیلووا با مردی به نام مریک ناراتیل ازدواج کرد. ناواتیلووا سرانجام نام خانوادگی ناپدری خود را گرفت و با افزودن یک “اوو” زنانه در انتها، آن را کمی تغییر داد. ارتباط او و پدر جدیدش صمیمی بود، و مریک اولین مربی تنیس او شد.
تنیس بدون شک در خون او بود. مادربزرگ او یک بازیکن بین المللی بوده است که مادر ورا سوکووا، فینالیست ویمبلدون در سال 1962 را در یک تورنمنت ملی شکست داده بود. هوش ذاتی او با اشتیاقش به بازی در جهت پیشرفت او هم راستا بود. در سن شش سالگی او با پرتاب توپ های تنیس به سمت دیوار سیمانی تمرین می کرد. در سن هفت سالگی، او به طور مرتب با میرک تمرین می کرد و هر روز ساعت ها را در زمین بازی می گذراند، روی ضربه ها و تمرینات پا کار می کرد.
در نه سالگی، مارتینا ناواتیلووا شروع به یادگیری تنیس از جورج پارما، قهرمان چک کرد، که بیشتر بازی این بازیکن جوان را اصلاح کرد. در سن 15 سالگی قهرمان ملی جمهوری چک شد. در سال 1973، در 16 سالگی، به یک بازیکن حرفه ای تبدیل شد و رقابت در ایالات متحده را آغاز کرد.

ناواتیلووا

ناواتیلووا

موفقیت در دوران حرفه ای

ناواتیلووا می دانست که ماندن در کشور خود می تواند شانس خود را در عرصه حرفه ای محدود کند. به دلیل تسلط کامل شوروی بر چکسلواکی ناواتیلووا 18 ساله در سال 1975راهی ایالات متحده امریکا شد. این تصمیم به معنای این بود که او سالها از خانواده خود جدا شود، اما این کار باعث شد تا در ورزش خود به درجه بالایی از موفقیت دست پیدا کند. در سال 1987 در مقابله با بازیکن امریکایی کریس اورت در مسابقه ویمبلدون توانست به اولین عنوان گرند اسلم خود دست پیدا کند.
مارتینا ناواتیلووا در سال بعد از عنوان ویمبلدون خود دفاع کرد و بار دیگر در فینال اورت را شکست داد و سپس سومین پیروزی گرند اسلم را در مسابقات آزاد استرالیا در سال 1981 کسب کرد. در اوایل دهه 1980، ناواتیلووا مهمترین بازیکن تنیس بانوان بود.
در سال 1982، ناواتیلووا هر دو مسابقه ویمبلدون و آزاد فرانسه را با پیروزی به اتمام رساند و از سال 1982 تا 1984 تنها شش بازی را از دست داد. در مجموع 18 عنوان قهرمانی مسابقات تک نفره گرند اسلم، 31 قهرمانی در مسابقات دو نفره بانوان گرند اسلم و 10 عنوان قهرمانی مختلط گرند اسلم را از آن خود کرد. بزرگترین موفقیت او در ویمبلدون بود، جایی که او به 12 فینال تک نفره رسید و 9 عنوان قهرمانی کسب کرد. ناواتیلووا در سال 1994 از بازی های تک نفره بازنشسته شد، اما بازی های خود را در مسابقات دونفره ادامه داد. در سال 2003 او به عنوان قهرمانی دو نفره مختلط ویمبلدون دست پیدا کرد. سه سال بعد او این موفقیت را در مسابقات آزاد امریکا تکرار کرد.
انتخاب زوج در زمین بازی گرایش جنسی او را با صراحت به نمایش گذاشت. بعد ها در زندگی نامه مارتینا در 1985 نوشت: « من هیچ وقت مسئله عجیبی درباره هم جنس گرایی نمی دیدم». او در سال 2014 در مسابقات آزاد آمریکا به دوست دختر خود جولیا لمیگووا در صفحه نمایش بزرگ در ورزشگاه آرتور اشه پیشنهاد ازدواج داد. این زوج در 15 دسامبر 2014 در شهر نیویورک ازدواج کردند.

سالهای پایانی

در آوریل 2010 ، مارتینا ناواتیلووا اعلام كرد كه مبتلا به سرطان سینه است. پس از شش ماه درمان ، وی کاملاً مداوا شد.

در دوران بازنشستگی او از دید عموم دور نشد. در مارچ 2012 کار خود را در رقص با ستارگان آغاز کرد و هم چنان فعال باقی ماند. ناواتیلووا هنوز هم به طور مرتب تنیس بازی می کند و در مسابقات سه گانه رقابت می کند. علاوه بر این، وی به عنوان سفیر تناسب اندام در انجمن بازنشستگان آمریکا مشغول به فعالیت است.
در سال 2008، ناواتیلووا اعلام کرد برنامه هایی برای افتتاح آکادمی برای تنیس بازان جوان در کشور خود ، جمهوری چک دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار