22/03/2023

صعود صربستان و اسپانیا به فینال مسابقات ATP Cup

  • توسط مینا
  • 12/01/2020
  • 0
نواک جوکوویچ

با حمایت یک جمعیت مشتاق صربستانی در بعد از ظهر روز شنبه در شهر سیدنی، نواک جوکوویچ موفق شد پنجمین پیروزی پیاپی تیم صربستان در اولین دوره از مسابقات ATP Cup را برای کشورش قطعی کند.

تقابل صربستان و اسپانیا در فینال مسابقات ATP Cup

این تنیسور صربستانی توانست نفر شماره ۵ دنیا یعنی دنیل مدودف را با نتیجه ۶-۱، ۵-۷، ۶-۴ از پیش رو بردارد و به روند شکست‌های پیاپی خودش برابر این بازیکن روس پایان بدهد. مدودف در فصل ۲۰۱۹ از سه بازی برگزار شده مقابل جوکوویچ در دو دیدار (مونت کارلو و سینسیناتی) به پیروزی رسیده بود. این ششمین رویارویی مدودف و جوکوویچ بود و جوکر حالا به چهار پیروزی دست یافته و در دو دیدار با شکست روبه‌رو شده است. در دیدار امروز، رالی‌های طولانی وجود داشت به حدی که حتی جوکوویچ چندبار مجبور شد برای نفس گرفتن بایستد و خم شود. نکته جالب آن است که مدودف اکثر رالی‌هایی که از بیشتر از ۹ ضربه تشکیل شده بودند را به نفع خود تمام کرد. در میانه‌های ست سوم بود که مدودف سرویس را در اختیار داشت و جوکوویچ توانست او را بریک کند و سپس با جمعیت صرب حاضر در استادیوم کن رزوال جشن بگیرد. با این برد، پیروزی صربستان در دیدار مقابل روسیه قطعی شد و زودتر از اسپانیا جایگاه خود در دیدار نهایی مسابقات ATP Cup را قطعی کرد. جوکوویچ گفت:

این دیدار در عین حال هم هیجان‌انگیز، هم خسته‌کننده، هم لذت‌بخش و هم ملال‌آور بود. کاری به جایی رسیده بود که هردوی ما از خط انتهایی زمین قصد تسلیم شدن نداشتیم پس رالی‌های زیادی پیش آمد و این بسیار خسته‌کننده بود. این دیدار یک نبرد فیزیکی و در عین حال یک جنگ روانی هم بود. مدودف نشان داد که چرا یکی از بهترین تنیسورهای دنیا است و چرا در میان پنج نفر برتر قرار دارد. این نوع از ثبات و این نوع از بازی قدرتمندانه از انتهای زمین و سرویس‌های قوی باعث شده تا او به این نقطه برسد. مدودف لیاقت حضور در این جایگاه را دارد. این قطعاً یکی از هیجان‌انگیزترین بازی‌هایی بود که من طی چند سال اخیر در مقابل او یا هر بازیکن دیگری انجام دادم.

مدودف نیز درباره این بازی گفت:

فکر کنم من فاصله چندانی تا پیروزی نداشتم اما برای آنکه این فاصله را حفظ کنم و حتی نزدیک‌تر هم بشوم، باید به سخت تلاش کردن خودم ادامه بدهم و ثبات خودم را حفظ کنم. من باید سعی کنم که این سطح از بازی را که در دو ست آخر داشتم در ماه‌ها و شاید سال‌های آنی هم حفظ کنم. اگر هم نشد، از قدرت بازیکنانی مثل جوکوویچ خواهد بود، آنها همیشه در این نقطه حضور دارند، همیشه در مرحله نیمه نهایی یا فینال‌های گرند اسلم‌ها هستند و این مهمترین چیز است.

نواک جوکوویچ مسابقات ATP Cup

اما در بازی اول انفرادی دیدار بین روسیه و صربستانف دوشان لایوویچ دست به کار بزرگی زد و کارن خاچانوف را با نتیجه ۷-۵، ۷-۶ (۱) از پیش رو برداشت تا صربستان در این دیدار مرحله نیمه نهایی از همان ابتدا جلو بیفتد. پیش از آغاز بازی اول، جمعیت هواداران صربستان که زودتر به استادیوم رسیده بودند نشانه‌ای ایجاد کرده بودند که روی آن کلمه DULE، لقب لایوویچ نوشته شده بود. لایوویچ ۲۹ ساله نیز اصلاً اجازه نداد که این هواداران ناامید شوند. او ۲۶ ضربه وینز داشت و ظرف مدت دیداری که تنها یک ساعت و ۴۹ دقیقه طول کشید، ۱۶ خطای فردی داشت. در بازی دوبل، نیکولا کاسیچ و ویکتور ترویکی با برد خود توانستند برتری قاطع صربستان مقابل روسیه را تضمین کنند. کاسیچ و ترویکی برابر تیموراز گاباشویلی و کنستانتین کراوچوک با نتیجه ۶-۴، ۷-۶ (۷) به پیروزی رسیدند.

اما در دیگر دیدار مرحله نیمه نهایی یعنی صف‌آرایی اسپانیا برابر استرالیا، رافائل نادال موفق شد بر بهترین نمایش تنیس الکس ده مینار غلبه کند و حضور اسپانیا در بازی فینال مسابقات ATP Cup در سیدنی را تضمین نماید. تنیسور شماره یک جهان در حالی پیروزی را از آن خودش کرد که یک ست از ده مینار عقب افتاد بود اما در نهایت موفق شد با نتیجه ۴-۶، ۷-۵، ۶-۱ به پیروزی برسد. رافا نادال پس از این بازی گفت:

شما باید ذهن خودتان را باز و شفاف نگه دارید تا راهی برای پیروزی پیدا کنید و من نتوانستم در تمام طول ست دوم توپ‌های زیادی را بازگردانم. من باید تغییراتی ایجاد می‌کردم و این کاری است که انجام دادم. فکر کنم من موقعیت خودم را در زمان بازگرداندن توپ، یک متر یک متر جلو بردم و مخصوصا در دوس، من امتیاز اول را گرفتم و سپس بازی تغییر کرد چون در این لحظه فشار به دیگر بخش زمین منتقل می‌شود. من تنها سعی کردم که دینامیک بازی و انرژی بازی را اندکی دستخوش تغییر کنم. سعی کردم کاری کنم که حریف احساس نکند بقیه زمان بازی هم قرار است مثل ۳۰ دقیقه اخیر باشد.

اما پیش از این دیدار و در جریان بازی اول انفرادی دیدار بین اسپانیا و استرالیا، روبرتو باتیستا آگوت توانست مقابل نیک کیریوس با نتایج ۶-۱، ۶-۴ به پیروزی برسد تا اسپانیا ۱-۰ جلو بیفتد. باتیستا آگوت اکنون پنج پیروزی در مسابقات دارد و اصلاً شکست نخورده است. او پس از این دیدار گفت:

نیک یک استعداد بزرگ است پس شکست دادن او در دو ست یعنی که من کار بزرگی انجام دادم. نقشه بازی من این بود که او را تحت فشار قرار دهم تا برای هر امتیاز بجنگد و او را مجبور کردم که در تمام طول بازی به زحمت بیفتد.

اما در بازی دوبل هم پابلو کارنو باستا و فلسیانو لوپز در مقابل جان پیرز و کریس گاسیون در سه ست به پیروزی رسیدند تا اسپانیا با یک برد دلچسب راهی فینال مقابل صربستان شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار