14/04/2024

۱۰ مورد مهمی که باید درباره روز نخست مسابقات ATP Cup بدانیم

  • توسط سروش
  • 03/01/2020
  • 0

نخستین رویداد بین‌المللی مسابقات ATP Cup قرار است از روز جمعه (سوم ژانویه) به میزبانی کشور استرالیا و با حضور ۲۴ تیم برگزار شود. از این رو قصد داریم نگاهی به ۱۰ مورد مهم روز نخست این بازی‌ها داشته باشیم.

نکات مهم روز نخست مسابقات ATP Cup

مسابقات ATP Cup با حضور ۲۴ تیم در شش گروه و در سه شهر بریزبین، سیدنی و پِرت کشور استرالیا برگزار خواهد شد. سرانجام انتظارات به پایان رسید تا علاقه‌مندان به رشتۀ پرمهیج تنیس، شاهد یکی از بزرگترین رویدادهای تاریخ این ورزش باشند. مسابقات ATP Cup از امروز (جمعه – سوم ژانویه) آغاز خواهد شد و ۲۴ کشور برای قهرمانی در این تورنمنت با یکدیگر به جدال می‌پردازند. این مسابقات از روز سوم ژانویه شروع می‌شود و تا ۱۲ ژانویه ادامه می‌یابد. در مرحلۀ گروهی، هر شهر میزبان دو گروه از این رقابت‌ها خواهد بود و در این بین قصد داریم نگاهی به ۱۰ مورد خاص و مهم از روز اول این تورنمنت داشته باشیم.

۱. فرمت برگزاری هر مسابقه

در هر دور مسابقات که میان دو کشور (تیم) برگزار می‌شود، شاهد دو رقابت انفرادی و یک رقابت دوبل خواهیم بود. مسابقات انفرادی ابتدا از نفرات شمارۀ دوم تیم‌ها برگزار می‌شود و پس از آن شاهد جدال نفرات نخست در این بخش خواهیم بود. پس از پایان بخش انفرادی، شاهد یک بازی دوبل خواهیم بود تا برنده در نهایت پس از انجام سه بازی مشخص گردد. هر تیمی که به دو پیروزی دست یابد، پیروز نهایی لقب خواهد گرفت.

۲. مراحل انتخابی

همانطور که گفته شد ما شاهد حضور ۲۴ کشور در نخستین تورنمنت ATP Cup در کشور استرالیا خواهیم بود. این ۲۴ کشور در قالب شش گروه چهار تیمی تقسیم‌بندی شده‌اند که در پایان مرحلۀ گروهی، تیم‌های صدرنشین هر گروه به انضمام دو تیم برتر دوم گروه‌های شش‌گانه، مجوز حضور در دور حذفی یا یک چهارم پایانی را پیدا خواهند کرد.

۳. جدول زمان‌بندی مسابقات

مرحلۀ گروهی رقابت‌های ATP Cup به مدت شش روز برگزار خواهد شد تا تکلیف تیم‌های صعود کننده به دور حذفی مشخص گردد. پس از آن نوبت به مراحل حذفی، نیمه‌نهایی و در نهایت فینال می‌رسد که این پروسه در طی چهار روز باقیمانده صورت خواهد پذیرفت. در مجموع شاهد برگزاری این تورنمنت در ۱۰ روز خواهیم بود.

۴. نکات برجستۀ روز نخست بازی‌ها

در روز اول مسابقات ATP Cup شاهد برگزاری بازی‌‌های به مراتب مهم‌تری در دو گروه ششم (F) و چهارم (D) خواهیم بود. گروهی که متشکل از تیم‌های استرالیا، آلمان، یونان و کانادا خواهد بود. دو دیدار مهم گروه ششم به ترتیب تقابل استفانوس تسیتسیپاس از یونان با دنیس شاپووالف از کانادا و الکساندر زورف از آلمان با الکس دی مینور از استرالیا خواهد بود. در گروه چهارم نیز که شاهد حضور تیم‌های ایتالیا، آمریکا، نروژ و روسیه در شهر پرت خواهیم بود، در روز نخست دنیل مدودف، تنیسور شمارۀ ۵ رده‌بندی جهانی تنیس به مصاف به مصاف فابیو فونینی از ایتالیا خواهد رفت.

۵. یونان در مصاف با کانادا

در افتتاحیۀ این رقابت‌ها و در استادیوم پت رافتر آرنا، استفانوس تسیتسیپاس تنیسور شمارۀ ۶ جهان تلاش می‌کند تا به دومین پیروزی‌اش در چهارمین مصافی که با دنیس شاپووالف کانادایی روبرو می‌شود، دست یابد. این دو تنیسور جوان سال ۲۰۱۹ را با فرم ایده‌آلی به پایان رساندند و حال می‌خواهند در آغاز سال جدید میلادی و در رقابت‌هایی چون ATP Cup خوش بدرخشند. در این میان روحیه و انگیزۀ تنیس باز یونانی بیشتر خواهد بود، چرا که او در رقابت‌های فینال‌های پایان فصل Nitto ATP در لندن با غلبه بر دومینیک تیم به مقام قهرمانی رسیده است. با ذکر تمامی این تفاسیر می‌توانیم شاهد یک جدال تماشایی از دو بازیکن برتر دنیای تنیس باشیم.

مسابقات ATP Cup استفانوس تسیتسیپاس

۶. آلمان در مقابل استرالیا

الکساندر زورف و الکس دی مینور تاکنون چهار بار در میادین مختلف مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند که هر چهار بازی با پیروزی تنیسور آلمانی همراه بوده است. این دو پس از مسابقۀ جان لنارد اشتروف و نیک کیریوس به مصاف یکدیگر می‌روند. از دیگر مسابقۀ مهم میان این دو کشور در روز نخست می‌توان به جدال تماشایی کوین کراویتز و آندرس مایس، قهرمانان مسابقات دوبل رولان گاروس در سال ۲۰۱۹ در برابر جان پیرس و کریس گوچیون از استرالیا در بخش دونفره یا دوبل اشاره کرد. پیرس و گوچیون نیز از عنوان‌داران مسابقات دوبل به حساب می‌آیند. جان پیرس در سال ۲۰۱۷ و در کنار هنری کونتین از فنلاند موفق به قهرمانی در مسابقات اوپن استرالیا در قسمت دوبل شده بود.

۷. آمریکا در برابر نروژ

این مسابقه در روز نخست رویداد ATP Cup و در استادیوم RAC Arena در شهر پرت برگزار خواهد شد. جان ایسنر آمریکایی و کاسپر روود نروژی برگزار کنندۀ یکی از مهم‌ترین دیدارهای گروه چهارم خواهند بود. این دو تنیس باز باتجربه و جوان برای دومین بار است که مقابل یکدیگر قرار خواهند کرد. جان ایسنر در تنها رویارویی میان این دو موفق به شکست کسپر در سال گذشته و دور اول مسابقات گرند اسلم ویمبلدون شده بود.

۸. روسیه در مقابل ایتالیا

دنیل مدودف تنیسور مشهور روسی که در جایگاه شمارۀ ۵ برترین تنیسورهای مرد جهان قرار دارد به مصاف فابیو فونینی از ایتالیا می‌رود. این دو تنیس باز روسی و ایتالیایی تاکنون سه بار مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند که در این بین دو پیروزی سهم مدودف بوده است. این دیدار مهم پس از بازی کارن خاچانوف از روسیه و استفانا تراواگلیا از ایتالیا برگزار خواهد شد.

۹. بلژیک در مصاف با مولداوی

دیوید گوفین، چهرۀ سرشناس تنیس بلژیک در تورنمنت‌های جهانی در اولین بازی خود به مصاف رادو آلبوت از مولداوی خواهد رفت. این مسابقه در ورزشگاه رُزِوال آرنا در شهر سیدنی برگزار می‌شود. گوفین در هر سه تقابل قبلی‌اش با آلبوت موفق بوده و توانسته برابر این تنیس باز مولداویایی به برتری برسد.

۱۰. بلغارستان در برابر بریتانیا

گریگور دیمیتروف کاپیتان و بازیکن تیم ملی تنیس بلغارستان در نخستین جدال خود در تورنمنت ATP Cup رودروی دن ایوانز از بریتانیا قرار می‌گیرد. این چهارمین مسابقۀ بین این دو بازیکن تنیس خواهد بود که در سه جدال قبلی، دیمیتروف با حساب ۲-۱ از ایوانز پیش افتاده است. گریگور دیمیتروف سال گذشته را با صعود به مراحل نیمه نهایی مسابقات یو اس اوپن و مسترز هزار امتیازی پاریس، پشت سر گذاشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار