27/05/2024

جوانترین برندگان مسابقات گرند اسلم

  • توسط مریم
  • 06/01/2020
  • 1
جوانترین بازیکنان پیروز در گرند اسلم

در هر دوره زمانی ممکن است استعدادی نوظهور و جوان در ورطه تنیس و در مسابقات گرنداسلم جوائزی را از آن خود نماید. هر روز افراد بیشتری جذب این ورزش دوستداشتنی می شوند و هرچند وقت آوازه ای از گوشه ای از جهان بلند شده و نامی بر سر زبان ها می افتد اما کدام نام ها در کمترین سن بر سر زبان ها افتاد؟

ده تَن از جوان ترین بازیکنان پیروز در مسابقات گرند اسلم

این لیست می توانست با بر زبان آوردن نام هایی مانند، بوریس بِکر، مایکل چانگ، مونیکا سِلِس و مارتینا هینگیس به اتمام برسد اما ما قصد داریم با مطالعاتی بیشتر درباره بازیکنان و موفقیت هایشان با اطمینان کامل لیستی از این بازیکنان در اختیارتان قرار دهیم:

10. رافائل نادال (19 سال، 3 روز)

همه چیز در یکی از روزهای سال 2005 شروع شد و لقب پادشاه زمین های خاکی، به حق، برای وی انتخاب گردید. او در اولین دیدار خود در مسابقات آزاد فرانسه واقع در ورشگاه رونالد گروس، با ماریانو پورتا (Mariano Puerta) از آرژانتین رو در رو و با پیروزی از این رقابت خارج شد و به پیشواز اولین عنوان گرند اسلم خود شتافت او پس از متس ویلاندر (Mats Wilander) تنها کسی بود که در اولین حضورش در این سری از مسابقات توانست عنوان پیروزی را از آن خود نماید.

9. جورن بورگ (18 سال و 10 روز)

این بازیکن در سبک بازی خود پیشگام بود، سبکی که در بازی های امروز، بسیار به چشم می خورد. شهرت جورن بورگ (جورن بورگ) در ضربات زمینی پرقدرتی که از بیس لاین می زند نهفته است. او اولین نوجوانی بود که توانست با شکست دادن مانوئل اورانتس (Manuel Orantes) در مسابقات آزاد فرانسه سال 1974 در پنج ست، عنوان مسابقات تک نفره گرنداسلم را از آن خود نماید.

8. متس ویلاندر(۱۷ سال و ۲۹۳ روز)

متس ویلاندر (Mats Wilander) بعد از پیروزی غیرمترقبه خود در مسابقات آزاد فرانسه سال ۱۹۲۰ خود را به جهان تنیس شناساند. این بازیکن سوئدی گولاریمو ویلاس (Guillermo Vilas) آرژانتینی را در چهار ست شکست داد و مدعی عنوان پیروزی گردید. او همچنین تنها بازیکنی می‌باشد که قبل از بیست سالگی توانست عنوان پیروزی هر چهار مسابقه گرند اسلم را از آن خود نماید.

7. بوریس بکر (۱۷سال و ۲۲۸ روز)

بکر در مسابقات ویمبلدون سال ۱۹۸۵ تمام جهان تنیس را مجبور کرد تا نه تنها به تماشای بازی او بنشینند بلکه از حرکات و تکنیک های او نت برداری کنند. در این مسابقه بوریس بکر (Boris Becker) در چهار ست، پیروزی را مقابل کوین کوران (Kevin Curran) امریکایی از آن خود نمود. در آن زمان او جوان‌ترین بازیکن تاریخ تنیس بود که تا آن موقع توانسته بود در یکی از این سری مسابقات پیروز شود و همچنین تنها بازیکنی بود که قبل از آنکه در رتبه خاصی از جدول جهانی تنیس قرار بگیرد موفق به کسب عنوان ویمبلدون گشته است. این بازیکن آلمانی در رزومه ورزشی خود شش عنوان گرند اسلم را جای داد که سه عنوان آنها در ورزشگاه آل انگلند به تحقق پیوست.

 6. آرانتا سانچز ویکاریو (۱۷ سال و ۱۷۴ روز )

برای رسیدن به مسابقات فینال آزاد فرانسه در سال ۱۹۸۸ این بازیکن اسپانیایی (Arantxa Sanchez Vicario) جانا نوانتا (Jana Novotna) و ماری جو فرناندز (Mary Joe Fernandez) را محکوم به شکست کرد. در فینال این مسابقات او با چالش بازی مقابل بازیکن رتبه اول تنیس، که دو بار به رتبه اول نائل شده بود (استفی گرف، Steffi Graf) رو به رو شد و او را در سه ست با شکست مواجه کرد او در سال ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸ مدعی دو عنوان مسابقات رونالد گروس نیز بود.

5. مایکل چانگ (17 سال و 110 روز)

این بازیکن مدافع بیس لاین تنها یک بار در سال ۱۹۸۹ و در مسابقات آزاد فرانسه توانست پیروزی عنوان گرند اسلم را تجربه نماید. مایکل چانگ (Michael Chang) قهرمان ویمبلدون، استفان ادبرگ (Stefan Edberg) را در پنج ست شکست داد و باعث شد تا به جوان‌ترین بازیکن مرد پیروز در این دسته مسابقات تبدیل شود.

4. ماریا شاراپوا (۱۷ سال و ۷۵ روز)

شهرت این بازیکن روسی پس از پیروزی در ویمبلدون 2004 آغاز شد. ماریا شاراپوا (Maria Sharapova)  پس از رویارویی با آي سئويياما (Ai Sugiyama) طی سه ست در مرحله یک چهارم نهایی، توانست قهرمان سابق اس دبلیو 19، لیندسی داونپورت (Lindsay Davenport) را در مرحله نیمه نهایی شکست دهد تا بتواند به مصاف قهرمان تنیس سرنا ویلیامز (Serena Williams) برود.

3. تریسی آستین (16 سال و 270 روز)

تریسی آستین (Tracy Austin) دو پیروزی مسابقات آزاد امریکا را در رزومه ورزشی خود ثبت کرده است. او برای اولین بار در سال 1979 با پیروزی بر مارتینا ناوراتیلوا (Martina Navratilova) و کریس اِوِرت (Chris Evert) عنوان پیروزی این دسته از مسابقات را از آن خود نمود. اِورت در آن دوره از مسابقات باید برای پنجمین بار متوالی برنده مسابقات آزاد امریکا می گردید اما آستین جوان با پیروزی در ست های پیاپی این پیروزی را از چنگ او بیرون کشید.

2. مونیکا سلس (16 سال و 189 روز)

این بازیکن اهل یوگوسلاوی که در امریکا به دنیا آمده است، در سال 1990 با پیروزی بر استفی گرف بزرگ، پیروز مسابقات آزاد فرانسه گردید. در آن زمان او جوانترین بازیکنی بود که توانست یکی از عناوین گرند اسلم را تصاحب کند و همچنان جوانترین قهرمان مسابقات آزاد فرانسه می باشد.

1. مارتینا هینگیس (16 سال و 177 روز)

در سال 1997 مارتینا هینگیس (Martina Hingis) با پیروزی بر ماری پیِرس (Mary Pierce)، رکورد سلس را پشت سر گذاشت و در فینال مسابقات آزاد استرالیا به پیروزی رسید. این نوجوان سوئدی در آن سال تبدیل به جوانترین بازیکن رتبه اول در جدول جهانی تنیس گردید و توانست تمام عناوین گرنداسلم به غیر از مسابقات آزاد امریکا را از آن خود نماید. او توانست در پنج مسابقه گرند اسلم پیروز میدان باشد و شاید همین امر بود که باعث جراحت و در نتیجه عقب ماندن او از ورطه حرفه ای خود شود. او پس از 18 سالگی نتوانست در هیچکدام از مسابقات بزرگ تنیس پیروز میدان باشد.

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. فکر میکنم تاریخ برنده شدن Mats Wilander در آزاد فرانسه رو اشتباه نوشتین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار