18/07/2024

6 روش برای پیروزی در مسابقات تنیس دوبل

  • توسط آزاده یوسفی
  • 18/01/2020
  • 0
6 روش برای پیروزی در مسابقات تنیس دوبل

بازی و مسابقات تنیس، به ویژه مسابقات تنیس دوبل و مخلوط، یک راه عالی برای به چالش کشیدن دائم ذهن و جسم بازیکنان است. اگرچه معمولا در بازی تنیس تک نفره شدت فشار و رقابت بیشتر است، اما بازی دوبل تنیس به بازیکنان اجازه می دهد تا به بالاترین سطح از بازی در کنار عمیق ترین دانش ها در این ورزش برسند. استراتژی های موجود در بازی های تنیس دو نفره باعث می شود تا یک بازیکن از تمامی جنبه های بازی به بهبود و ارتقا برسد.
در تورهای ATP و WTA ، جفت های خواهر و برادری، معمولا نشان می دهند که مشارکت دوبل اغلب شامل دو بازیکن بسیار مشابه می باشد. این روند در بسیاری از بازیکنان مانند باب و مایک برایان و افراد مشابه صدق می کند که جز جفت های موفق هستند.
با این حال شما و شریک بازی شما، نیاز نیست که برای داشتن یک تیم موفق کاملا مانند یکدیگر باشید، هرچند که بازیکنان با سطوح یکسان و مهارت ها و قدرت های مشابه بیش از بقیه بازیکنان قادرند تا امتیازات خوبی در بازی کسب کنند.
مهم تر از آن، نیاز است که شما و پارتنرتان ارتباط خوبی با یکدیگر داشته باشید، و نیاز است در این میان بتوانید خود را با حرکات و تکنیک های وی منطبق کرده و در جهت پیشرفت با یکدیگر هماهنگ باشید.

1- با پارتنر خود همکاری کنید

1- با پارتنر خود همکاری کنید

چه بازیکن تنیس دوبل باشید چه نه، می توانید از تمامی تکنیک ها جهت پیشرفت بازی خود برای رقابت های دوبل استفاده کنید. حتی اگر شما و پارتنر شما برای اولین بار است که به بازی کنار یکدیگر می پردازید، وقت آن است تا با یکدیگر آشنا شده تا بتوانید در مسابقات تنیس دوبل به جایگاه خوبی برسید.
بنابراین کافی است از پارتنر خود درباره نقاط قوت و ضعف وی، مهارت ها و غیره سوال کنید.
راه های دیگری نیز وجود دارد که می توانید توسط آن برنده مسابقات تنیس دوبل باشید. نکته ای که می بایست در نظر گرفت این است که جهت به کار بردن این استراتژی ها در بازی تنیس دوبل لازم است با پارتنر خود در ارتباط بوده تا بتوانید بازی را ببرید.
بسیاری از این تاکتیک ها باید در تمامی مراحل استفاده شود. ارتباط با پارتنر وقتی قرار است جای دو بازیکن در زمین عوض شود یک مثال بدیهی در این مورد می باشد. مابقی مواردی که در این مقاله توضیح داده می شود زمانی کاربرد دارند که همیشه آنها را به کار نبرده و تنها گاهی اوقات از آنها جهت برد در مقابل حریف خود استفاده نمایید.

2- تکنیک هایی برای شگفت زده کردن حریفان خود

وقتی بازی شما در مسابقات تنیس دوبل مطابق با آنچه که انتظار دارید پیش نمی رود، یا زمانی که قصد دارید یک فاصله امتیازی بالا در برابر حریف خود داشته باشید، استفاده از تکنیک ها و استراتژی های کلیدی می توانید بسیار موثر باشد.
یکی از تکنیک ها برای هر دوی شما این است که هنگام برگشت سرویس پشت خط بیسلاین بایستید. این تکنیک زمانی قابل اجراست که حریف شما توانسته امتیازات زیادی را به دلیل خوب نبودن ضربات والی بازیکن به دست آورد. این تاکتیک شاید برای برد بازی موثر نباشد ولی این امکان را به شما می دهد تا بازی را به حالت تعادل درآورده و شانسی برای به دست آوردن امتیاز داشته باشید.

اگر تمایل دارید ریسک بالاتری انجام دهید، می توانید فرم استرالیایی را پیاده سازی کنید. این فرم به شما این امکان را می دهد تا حریف خود را به وسیله بازی و هدف گیری نقاط قوت خود و شریک بازی تان سورپرایز کنید. تا این که به آنها اجازه ندهید نقاط ضعف شما را هدف قرار دهند.
سعی کنید همه چیز را با یکدیگر مخلوط کنید. به ویژه اگر ست بازی را از دست دادید. اجرای یک تکنیک متفاوت همیشه باعث می شود تا حریف خود را گمراه کرده و او را وادار به حدس زدن حرکت بعدی نمایید.
قطعا شما هرگز نمی خواهید یک بازیکن قابل پیش بینی در مسابقه باشید. بنابراین سعی کنید همیشه از حرکات جدید و تکنیک های متفاوت برای گمراه نمودن حریف و در نهایت امتیاز گرفتن خود در مسابقات تنیس دوبل استفاده کنید.

3- استراتژی هایی برای استفاده در طول مسابقات تنیس دوبل

3- استراتژی هایی برای استفاده در طول مسابقات تنیس دوبل

در طول مدت بازی خود، شما لازم است به طور مداوم نسبت به جایگاه و موقعیت پارتنر خود آگاه و هوشیار باشید. به این ترتیب، فواصل اضافی بین هر دوی شما از بین رفته و همیشه سعی بر حفظ فاصله متعادل بین خود دارید. این امر باعث می شود تا حریف شما فرصتی برای سوء استفاده و ضربه زدن به نقاط خالی بین شما دو نفر را نداشته باشد. هر زمان حس کردید که پارتنر شما به سمت چپ یا راست زمین در حرکت است سعی کنید با وی در زمین حرکت کنید تا فاصله لازم حفظ شود.
بیشتر از بازی سینگل، ضربه سرویس در بازی ها و مسابقات تنیس دوبل از اهمیت بالایی برخوردار است. این به آن علت است که پارتنر شما در جلوی زمین و در نزدیک تور قرار گرفته و این باعث می شود تا موقعیتی برای حریف شما به وجود آید تا از نقاط خالی زمین جهت ضربه زدن و برنده شدن بهره بگیرد.
بنابراین، برخورداری از یک سرویس اولیه قدرتمند و هدفمند می تواند به بهبود بازی دوبل شما کمک زیادی کند. در سرویس دوم سعی کنید از سرویس قدرتمندتری نسبت به سرویس های دومی که در بازی های سینگل استفاده می شود بهره بگیرید، چرا که ریسکی که در بالاتر به آن اشاره شد کماکان وجود دارد.

هنگامی که دانش اساسی درباره نقاط قوت و ضعف در تنیس کسب کردید، می توانید برای خود استراتژی های بازی دوبل را پیاده سازی کنید. هرچند تعداد زیادی استراتژی ها برای بازی دوبل تنیس وجود دارد، یک نقطه مشترکی در همه آنها وجود دارد این است که بتوانید با پارتنر خود به طوری همکاری کرده و کار او را تکمیل کنید که در نهایت بتوانید به سرعت امتیاز لازم را کسب نمایید.
یک استراتژی ساده این است که چه بازیکنی که در نزدیک تور قرار دارد و چه بازیکنی که برای سرویس زدن در انتهای زمین ایستاده است، از وسط زمین شروع کنند، و نگذارند حریف متوجه شود که قرار است به کدام بخش از زمین آنها ضربه زده شود.
تمامی این تکنیک ها زمانی قابل اجرا و موثر است که از قبل در ارتباط با آن با پارتنر خود صحبت و برنامه ریزی کرده باشید.

4- به طور مداوم به پارتنر خود در نزدیک تور بپیوندید

یکی از آسان ترین استراتژی ها در مسابقات تنیس دوبل برای بهبود بازی این است که به تور نزدیک شود. اکثر امتیازات در بازی های دوبل در ناحیه نت کسب می شود و این بدان معناست که تیمی اگر بتواند به این ناحیه مسلط باشد، بازی را از آن خود خواهد کرد.
یک راه آسان برای کنترل این قضیه این است که شما و پارتنرتان اولین کسانی باشید که در زمین حرکت کرده و به دنبال توپ می دوید.
به طور واضح تر باید گفت ضربات والی لازمه حرکت به سمت تور و برخورداری از ضربات مناسب است. اگر مربی دارید، به تمرینات بک هند فورهند و والی بپردازید. اگر می خواهید به تنهایی تمرین کنید، می توانید از ضربات والی در مقابل دیوار استفاده کنید. سعی کنید تمرین کنید و ببینید که به چه مدت می توانید توپ را در فاصله ای نزدیک نگه دارید.

دانستن سبک بازی و استایل پارتنر شما در تنیس می تواند در طول بازی و مسابقات تنیس دوبل به شما کمک کند تا با او ارتباط بیشتری پیدا کرده و صاحب امتیاز در زمین بازی باشید.
درک اینکه پارتنر بازی شما چگونه بازی می کند، باعث میشود تا در وسط بازی از حرکات او تعجب نکنید و احتمالات لازم را پیش بینی کنید. در صورتی که پارتنر خود را نمیشناسید لازم است قبل از شروع بازی با او صحبت کرده و یکدیگر را از تکینیک های خود باخبر سازید. دانستن این اطلاعات به شما کمک می کند تا بتوانید نقاط ضعف یکدیگر را پوشش داده و یا از نقاط قوت یکدیگر جهت برد در بازی استفاده کنید.

5- نسبت به حریفان خود آگاه باشید

5- نسبت به حریفان خود آگاه باشید

در اغلب موارد در بازی های دو نفره تنیس، یک بازیکن می تواند اطلاعاتی از حریف خود را به دست آورد که امکان دارد از چشم پارتنر پوشیده باشد و برعکس. برای اطمینان از اینکه بدانید هردو یک روند را طی می کنید، در صورتی که نقطه ضعفی در حریف خود یافتید، پارتنر خود را از آن مطلع سازید.
حمله به بازیکن ضعیف راهی برای کسب امتیاز در بازی تنیس است. اگر دیدید که حریفی که در نت قرار دارد عموما در برگرداندن توپ مشکل دارد سعی کنید از این نقطه ضعف استفاده کرده و بازی را به جهتی هدفمند در راستای کسب امتیاز پیش ببرید.
هرچند پیدا کردن نقطه ضعف حریف و استفاده از آن راهی برای پیروزی در بازی تنیس است اما باید بپذیرید که امکان اینکه شخصی در کنار شما باشد و ضعفی آَشکار داشته باشد زیاد است.

اگر شما یا حریفتان دارای یک ضعف آَشکار هستید، تصمیم گیری در چگونگی حل و فصل این ضعف راهی برای پیروزی شما در بازی تنیس است. به عنوان مثال اگر می دانید که از ضربه سرویس ضعیفی برخوردارید می توانید تصمیم بگیرید که بیشتر در مرکز زمین سرویس بزنید به ویژه در سرویس های دوم.

6- به پاهای حریف و دور از دسترس وی ضربه زنید

تاکتیکی که در این روش استفاده می شود این است که سعی کنید به گونه ای ضربه زنید که حریف شما به هنگام برگشت توپ دچار خطا و به عبارتی گم کردن دست و پای خود باشد. حتما نیاز نیست تا توپ را به بهترین نقطه از زمین پرتاب کنید، بلکه توپ هایی که به سمت پای حریفان پرتاب می شود در اغلب موارد با سردرگمی و خطای حریفان روبه رو خواهد شد.
زمان اجرا
بازی تنیس دو نفره یک روش فوق العاده عالی برای ایجاد حس مشارکت و کار گروهی در بازیکنانی است که تصور می کنند به تنهایی بازیکن خوبی هستند. علاوه بر این، برخی از تکنیک ها مانند والی در بازی های دو نفره بیش از بازی های تک نفره تنیس رایج است و این امر به بازیکن اجازه می دهد تا در ضربات و تکنیک های خاصی تخصص بیشتری پیدا کنند.
با بازی در زمین های تنیس به همراه بازیکنان می توان اعتماد به نفس بازیکنان حتی در بازی های تک نفره را افزایش داد.

نتیجه گیری

نه تنها مسابقات تنیس دوبل می تواند مهارت ها و استعداد کلی شما را در تنیس بهبود بخشد بلکه یادگیری استراتژی های جدید و مهارت های شخصی می تواند کیفیت و علاوه بر آن، نتایج مسابقات و رقابت های بازیکنان در بازی های سینگل و دوبل را افزایش دهد.
امکان استفاده صحیح از تکنیک ها و ضربات به شما کمک میکند بازی خود را به سطوح بالاتر برسانید. پس تلاش کنید در هر سطحی از بازی تنیس که قرار دارید تمارین و شرکت در بازی های دوبل را جدی بگیرید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار