27/05/2024

از رابطه ورزش تنیس و افزایش طول عمر چه می‌دانید؟

  • توسط تیم محتوای تنیس فارسی
  • 20/08/2020
  • 0
ورزش تنیس

همیشه گفته شده است ورزش تنیس و کلا ورزش‌های راکتی از ورزش‌هایی هستند که باعث می شود استقامت و توان بدن افزایش یابد و همین از لحاظ تنفسی و کارکرد سیستم گردش خون و اعصاب تاثیر بالایی در بیشتر شدن کارایی انها دارد. در این مطلب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که ورزشی همانند تنیس چگونه باعث افزایش طول عمر انسان خواهد شد.

ورود به سايت بتکارت

یکی از ورزش‌های انفرادی پرطرفدار در سراسر جهان تنیس است که روزانه صدها نفر برای آموزش و یادگیری آن به باشگاه‌ها می‌روند و با این امید این کار را می‌کنند که تبدیل به یک بازیکن حرفه‌ای تنیس شوند. این افراد صرفا به دلیل علاقه زیادی که به ورزش تنیس و سبک آن دارند این کار را می‌کنند و کمتر کسی از مزایای ورزش تنیس و چگونگی تاثیر آن بر بدن انسان آگاهی دارد. یعنی در واقع نمی‌توان کسی را پیدا کرد که بگوید به این خاطر می‌خواهم تنیس را یاد بگیرم تا طول عمرم افزایش پیدا کند چرا که در مورد این مسئله به صورت عمومی آگاهی وجود ندارد. ولی بنابر تحقیقاتی که جدیدا انجام شده است ورزش تنیس باتوجه به سبک و سیاقی که دارا است به شدت بر سلامت جسم و روان موثر است.

در جدیدترین مقاله‌ای که در یک مجله آنلاین پزشکی بریتانیایی چاپ شده است، ثابت شده که تنیس بازی کردن، عمر انسان را افزایش می‌دهد. ورزش‌های راکتی، در کنار شنا و رقص زومبا به شما کمک خواهد کرد که بهتر زندگی کنید و نسبت به افرادی که راگبی، فوتبال و یا دو و میدانی کار می‌کنند، بیشتر عمر کنید. برای افرادی که ورزش‌های راکتی بازی می‌کنند، خطر مرگ که ممکن است به هر دلیل باشد، حدود %۴۷ کمتر از افرادی است که این ورزش‌ها را بازی نمی‌کنند. این کاهش میزان مرگ ‌و‌ میر برای شناگران، %۲۸ است و برای کسانی که ایروبیک کار می‌کنند، %۲۷ می‌باشد.

ورزش تنیس

زمانی که خطر مرگ تنها به عارضه قلبی و سکته محدود شود، بازیکنان ورزش‌های راکتی %۵۶ کمتر نسبت به افرادی که بازی نمی‌کنند دچار مرگ می‌شوند. این میزان برای شناگران %۴۱ کمتر می‌باشد و برای افرادی که ایروبیک کار می‌کنند، %۳۶ درصد کمتر است. این تحقیق بر روی ۸۰,۳۰۶ نفر بالغ با میانگین سنی ۵۲ سال انجام شده و داده‌ها از ۱۱ پرسش‌نامه سلامت ملی از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۸ در انگلستان و اسکاتلند بدست آمده است. در این پرسش‌نامه از افراد درباره‌ی فعالیت‌های فیزیکی یک ماه گذشته‌شان سوال شده بود. فعالیت‌هایی نظیر باغبانی، پیاده‌ روی، دوچرخه ‌سواری، دویدن، بدمینتون، تنیس، اسکواش، فوتبال و راگبی.

به عبارتی این تحقیقات نشان داده که علاوه بر این که تنیس بر سلامت جسمی و عضلانی یک فرد تاثیر مثبتی می‌گذارد، به دلیل ماهیتی که در روش بازی‌اش وجود دارد، بر سلامت روان نیز تاثیرگذار است و باعث ورزش مغز نیز می‌شود. از طرفی دیگر تنیس از آن دسته ورزش‌هایی است که می‌تواند اتصالات عصبی بیشتری را در مغز ایجاد کند و علت آن هم این است که فرد در طول بازی از مغزش برای پیدا کردن توپ و دنبال کردن آن کمک می‌کند. همین امر باعث می‌شود که مغز و ذهن شما هوشیارتر از همیشه عمل کند و این کار باعث می‌شود که در دوران پیری نیز ذهن قوی نیز داشته باشید.  مطالعه ای توسط دانشمندان انجام شده که نشان می دهد که ورزش های تنیس و بدمینتون می تواند به طرز عجیبی در کاهش خطرات مرگ تا ۵۰ درصد موثر باشد پس اگر مایلید که با ورزش طول عمر و سلامتی خود را افزایش دهید، حتما تنیس را جزء گزینه‌های خود قرار دهید.

ورزش تنیس

 افراد در طول بازی تنیس، فعالیت بدنی و تمرین‌های زیادی را انجام می‌دهند، چون مجبور است که پرتاب‌های زیادی داشته باشد و این کار باعث می‌شود که سیستم تنفسی تان عملکرد بهتری داشته باشد و کلسترول مضر از عروق شما خارج شود و بنابراین خطر بیماری‌های قلبی عروقی تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

اگر به ورزشکاران تنیس و ورزشکاران دیگر رشته‌ها دقت کرده باشید، تنیسورها تا مدت بیشتری تنیس بازی می‌کنند و تا مدت بیشتری هم در اوج می‌مانند. مثلا یک بازیکن فوتبال در چهل سالگی اواخر فوتبال خود را سپری می‌کند و در چند سال آخر در تیم‌های ضعیف تر بازی می‌کنند چرا که توانایی فردی او به شدت کاهش پیدا می‌کند ولی به عنوان مثال راجر فدرر سوییسی در حال حاضر مرد شماره سه تنیس دنیا است و نزدیک به چهل سال دارد و همچنان هر ساله در اوج با دیگر تنیسورهای شماره یک و دو دنیا نواک جوکوویچ و رافائل نادال رقابت نزدیکی را می‌کند. همچنین این بازیکن همچنان نیز آمادگی خود را برای رقابت‌های سال ۲۰۲۱ اعلام کرده است و در حال حاضر پر افتخارترین بازیکن تاریخ گرند اسلم تنیس است.

ورود به سايت بتکارت

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار