15/04/2024

آموزش تنیس | امتیازات تنیس چگونه محاسبه می‌شوند؟

  • توسط تیم محتوای تنیس فارسی
  • 05/12/2020
  • 0
امتیازات تنیس

امتیازگیری در تنیس آنطور که از دور به نظر می‌رسد، سخت و گیج کننده نیست. فقط کافی است با طریقه امتیازگیری و نحوه محاسبه آن آشنا باشید تا بتوانید با خیالی راحت به تماشای یک مسابقه تنیس بنشینید و لذت ببرید. در این مطلب سایت تنیس فارسی به زبانی ساده خواهیم دید که امتیازات تنیس چگونه محاسبه می‌شوند؟

ورود به سایت بتکارت

بیشتر بخوانید: مهارت‌ها و تکنیک‌های پایه‌ای تنیس

تنیس هم همانند سایر ورزش‌ها قواعد و قوانین خاص خود را دارد و با ورزش‌های دیگر متفاوت است. امتیازگیری در تنیس به طریقه خاصی محاسبه می‌شود که برای این که متوجه شوید امتیازات چگونه بین تنیسورها تقسیم می‌گردد باید روند و شکل امتیازات را در طول یک ست، چند ست و کل زمان بازی بدانید.

قهرمانی در تنیس استعداد ذاتی می‌خواهد یا تمرین؟

امتیازات تنیس

اگر علاقه مند به بازی تنیس هستید ولی با نگاه به یک مسابقه و امتیازگیری در تنیس گیج شده‌اید که در زمین بازی چه می گذرد، نگران نباشید. امتیازگیری تنیس ممکن است در ابتدا کمی گیج کننده به نظر برسد، اما زمانی که با آن آشنا شوید احساس یک طرفدار دو آتیشه را خواهید داشت. اینجا، امتیازگیری یک مسابقه از آغاز تا پایان آن را بازگو می کنیم، در نتیجه می توانید بازی را همراهی کنید!

چارچوب کلی مسابقه تنیس

هر مسابقه تنیس از۲ الی ۳ ست تشکیل شده است و برای برد یک ست، شما حداقل باید ۶ بازی را ببرید.

بازی از امتیاز “عشق” یا همان امتیاز صفر آغاز می شود و تا ۴۰ ادامه دارد، اما در واقع فقط ۴ امتیاز است. در ابتدا از صفر، اولین امتیاز ۱۵ است بعد ۳۰ و بعد ۴۰ ، سپس امتیاز پایانی بازی که برنده را مشخص می کند.

با مقالات آموزشی تنیس فارسی همراه باشید: ترفندهای آموزشی سرویس زدن در تنیس

امتیازات تنیس

شروع بازی

برای تعیین اینکه چه کسی سرویس اول را بزند یا شما سکه را می اندازید یا رایج تر آن است که راکت را بچرخانید. آن کسی که تاس را ببرد، یکی از این چهار مورد را انتخاب می کند: اینکه میخواهد دریافت کننده سرویس اول باشد، در کدام سمت زمین می خواهد شروع کند (که در اینصورت، حریف زننده سرویس را انتخاب می کند) یا اینکه می خواهد انتخاب را به حریف واگذار کند.

هرکس که سرویس را شروع کند تا پایان بازی سرویس را ادامه می دهد، سپس سرویس به بازیکن دیگر منتقل میشود.

شما شروع سرویس را از پشت خط اصلی، از سمت راست زمین هر جایی مابین تک خط کناری و نشانه میانی روی زمین آغاز می کنید.

آیا تجهیزات دست دوم تنیس نیاز ما را برطرف می‌کند؟

امتیازگیری در تنیس

قبل از سرویس باید اعلام امتیاز کنید، ابتدا امتیاز خودتان سپس امتیاز حریف، مثلا اگر امتیاز شما صفراست و امتیاز حریفتان ۳۰ می گویید (۰-۳۰).

هربار که سرویس می زنید می توانید ۲ بار برای سرویس زدن اقدام کنید. سرویس باید از روی تور رد شود و در چهارچوب سرویس مخالف شما فرود آید و قبل از برگشت آن توسط حریف، کمی جست وخیز کنید.

اگر در چهارچوب سرویس فرود نیاید سرویس دوم را می زنید،اگر سرویس دوم هم از دست رفت آنگاه یک امتیاز را از دست می دهید.

امتیازات تنیس

اگر سرویس شما به تور برخورد کند اما همچنین در چهارچوب سرویس فرود آید امتیاز محسوب  نمی شود و شما باید سرویس را مجددا تکرار کنید. به این (دلِت) گفته می شود.

اگر سرویس شما وارد شد و حریف آن را برگرداند و شما ضربه باز گرداننده را زدید وادامه دادید تا هرکسی که توپ را به تور بزند یا ضربه  به خارج از خط بزند یا ضربه را از دست بدهد، اگر آن فرد شما هستید پس حریفتان امتیاز می گیرد، اگر حریفتان کسی است که ضربه را به تور زده / خارج از خط زده/ضربه را از دست داده آنگاه امتیاز را شما می گیرید.

هرکس زننده سرویس است، سرویس زدن را ادامه دهد تا زمانی که به امتیاز ۴۰ برسد ، قبل از هر سرویس اعلام می کند” خارج از امتیاز”

اگر امتیاز در ۴۰ گِره خورد”مساوی” ، به آن اصطلاحاً (دِیوس) گفته می شود، که اساساً کلمه دیگر برای گِره است.برای باز کردن گِره یک نفر باید ۲امتیاز پشت سرهم بگیرد، اگر شما در دِیوس زننده سرویس هستید و برنده امتیاز بعدی هم باشیدآنگاه می گویید (مای اَدد) که به معنی” مزییت من” است.اگر حریفتان ببرد بازی به دِیوس برمی گردد و دوباره یکنفر باید ۲ امتیاز پشت سر هم بگیرد. بله، این ممکن است برای همیشه ادامه پیدا کند.

زمانی که بازی تمام شد نفر دیگر زننده سرویس است. پس از شماره بازی های فرد (بعد از بازی ۱،بازی ۳، بازی۵) طرفین زمین را تعویض می کنید.

امتیازات تنیس

امتیازگیری هر سِت تنیس

قبل از اولین سرویس در هر بازی جدید، هر کسی که زننده سرویس است اعلام امتیاز می کند. بدینگونه که ابتدا امتیاز خود و سپس امتیاز حریف را اعلام می کند، پس اگر بازی اول را شما برده اید می گویید “۰-۱”

برای کامل کردن سِت یکنفر باید ۶ بازی را ببرد، اولین کسی که ۶ بازی را ببرد سِت را برده است.

با اینحال، همانگونه که در دِیوس باید با دوبار برنده شدن بازی سِت را ببرید به همان روش ،اگر امتیاز”۵-۶” است، کسی که امتیاز ۵ دارد باید با بُرد ۲ بازی برنده شود. اگر امتیاز در “۶-۶” گِره خورد شما گِره باز کن یا (تای بریکر) را بازی می کنید.

امتیازگیری مسابقه

کل این کار را مسابقه می نامند. کل مسابقه با ۲ سِت برتر از ۳ سِت مشخص می شود. پس اگر ۲ سِت را ببرید، شما برده اید. اگر هرکدام شما یک سِت را ببرد آنگاه سِت سوم را بازی کرده تا برنده مشخص شود.

با «تنیس فارسی» اطلاعات خود درباره‌ی این ورزش را به‌طور حرفه‌ای ارتقا دهید
این سایت خبری تنیس بهترین مقالات و تحلیل‌های آموزش تنیس را در اختیار شما قرار می‌دهد

ورود به سایت بتکارت

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار