18/07/2024

مقالات تنیس | شش نکته طلایی کسب موفقیت از زبان بزرگان تنیس

  • توسط تیم محتوای تنیس فارسی
  • 03/11/2020
  • 0
بزرگان تنیس

افراد زیادی در دنیای تنیس و سایر ورزش‌ها وجود دارند که برای جمع آوری اطلاعات و داده‌های آموزشی تلاش می‌کنند. اصولا اکثریت مقاله‌های معتبر، از زبان بزرگان نوشته و در طی سال‌ها تحقیق جمع آوری شده است. در این مطلب که توسط تحلیلگران سایت تنیس فارسی ترجمه شده، به شش نکته طلایی کسب موفقیت از زبان بزرگان تنیس می‌پردازیم.

ورود به سایت بتکارت

بیشتر بدانید: برترین شرکت‌های سازنده توپ تنیس (بخش اول)

تاکنون به این سوال برخورد کرده‌اید که برخی کودکان بیش از حد انعطاف دارند یا کارهایی انجام می‌دهند که سایرین نمی‌توانند؟ یکی از مربیان برتر تنیس اسپانیا مطلبی را پس از تحقیقات فراوان و صحبت با بزرگان و متخصصان تنیس در خصوص آموزش بازیکنان تنیس منتشر کرد که بسیار پربازدید شد و تیم تحلیلی سایت تنیس فارسی در نظر دارد تا آن را برای شما به اشتراک بگذارد. او نوشت:

در این مطلب قصد دارم آنچه در طول دوران بازیگری‌ام یاد گرفته‌ام، به اشتراک بگذارم. آموزه‌هایی که در طول مسابقات، بازی‌ها و تمرینات به دست آمده و قطعا از نظر خودم ارزش بالایی برای یادگیری و آموزش دادن به بازیکنان تنیس دارد. در طی بیست سال گذشته از رافا نادال، فرر، روبردو لوپز، ورداسکو و آلماگرو و بسیاری دیگر، اطلاعات خوبی به دست آورده‌ام که دستاوردهایم به عنوان مربی، از روز اول تا آخرین روزم در تنیس استرالیا، در دسترس‌تان خواهد بود.

بزرگان تنیس

آشنایی با زمین تنیس و تجهیزات آن

بزرگ شدن در اسپانیا، کشوری که شمار زیادی از بازیکنان علاقه‌مند به تنیس را پرورش می‌دهد و از این لحاظ شگفت انگیز است، کاری سخت به حساب می‌آید. شما در این کشور مجبورید سخت تلاش کنید چون قرار نیست کسی بدون دلیل به شما کمک کند. اسپانیا محیطی رقابت طلب دارد و اگر قصد دارید تبدیل به تنیسور حرفه‌ای بشوید، باید بدانید اسپانیا جایی برای لطافت ندارد.

با حضور صدها بازیکن از تمام سنین و برگزاری تورنمنت‌های مهم در تمامی رده‎‌های سنی، اسپانیا محیطی عالی برای ایجاد انعطاف پذیری و تعادل در بازیکنان تنیس شده است. چه اتفاقی می‌افتاد اگر در کشوری «راحت‌تر» نسبت به اسپانیا حضور داشتید که رقابت داغ نبود؟ هنوز هم می‌توانستید قدرت و انطباق با شرایط را به ویژگی‌های خود اضافه کنید؟ جواب قطعا بله است!

در تنیس فارسی بخوانید: قوانین امتیازدهی در مسابقه تنیس

گاهی اوقات از خودم سوال می‌پرسم چه اتفاقی رخ می‌داد اگر بازیکنان من هم استعداد ذاتی داشتند و نیازی نبود اصلا چیزی به آن‌ها اضافه کرد؟ پس علل وجود یک تمرین دهنده چیست؟ باید اعتراف کنم سیستمی که در اسپانیا کار می‌کند، در استرالیا مناسب نیست. دلیلی هم ندارد در کشورهایی چون ایالات متحده آمریکا و انگلیس از این روش استفاده شود. بنابراین در استرالیا چالش متفاوتی پیش رو داشتم. باید راه دیگری پیدا می‌کردم. چند توصیه دارم که اگر سرمربی تنیس یا والدین تنیسورهای جوان هستید، بهتر است به دقت گوش کرده و عمل کنید.

بزرگان تنیس

۱.  بازیکنان تنیس را فروتن نگه دارید

یکی از اصول اصلی یادگیری انعطاف پذیری، پذیرش وضعیتی است که سعی در غلبه بر آن هستید. یک برنامه بنویسید و با نهایت دیدِ مثبت به آن، اجرا کنید. بازیکنانی که به هیچ‌وجه فروتنی و خشوع ندارند، اکثرا به نیمه خالی لیوان نگاه می‌کنند و در اولین قدم به مشکل برمی‌خورند چرا که نمی‌خواهند قبول کنند در چه وضعیتی قرار دارند. آن‌ها درکی از شرایط نداشته و اصلا برنامه و پلن خاصی برای ایجاد تغییرات ندارند. تمامی این رویکردها و رفتارها، منجر به یک سری رفتارات منفی می‌شوند و کار به جایی می‌کشد که توجیه منطقی برای شرایط‌تان پیدا نمی‌کنید. هیچوقت سعی نکنید پشت بهانه‌ها قایم شوید زیرا باور کنید اگر به این روش فکر کرده باشید، بهانه‌های بی‌شماری وجود دارند که بتوان ارائه داد.

آموزش تنیس | تاثیر فرضیات در تنیس

۲. بازیکن نباید احساس کند جایگاهش ثابت است

هرچه یک بازیکن بیشتر کمک دریافت کند، بیشتر موفق به پیشرفت خواهد شد اما نباید طوری باشد که فکر کند جایگاه و داشته‌هایش ثابت است. در واقع چیزی را به آن‌ها اعطا نکنید، اجازه دهید خودشان به دست آورند. در غیر این صورت، ممکن است اثرات مخرب و منفی همره داشته باشد.

معمولا بازیکنان به قدر کافی بالغ نیستند که فرصت پیشِ‌رویشان را ببیند اما وظیفه من به عنوان مربی این است، به آن‌ها یادآوری کنم چقدر خوش شانس هستند که موفق به انجام بازی تنیس می‌شوند. آن‌ها باید بدانند فرصت منحصر به‌فردی نصیبشان شده و باید برای نگه داشتن آن، سخت تلاش کنند. اگر تنیسور شما در رقابتی‌ترین مکان ممکن نمی‌جنگد، بهتر است به او فرصت کشف بدهید. باور دارم این امر باعث می‌شود به طور خود به خود، بیشتر سعی کنند و خودشان را متحمل فشار بیشتری کنند.

بزرگان تنیس

۳. مربیان و والدین باید هم‌نظر باشند

تطابق و انعطاف پذیری با شرایط، از جایی آغاز می‌شود که کودک حتی تمرینات را آغاز نکرده است. در واقع همه چیز از خانه آغاز می‌شود، اینکه چگونه او را آموزش می‌دهید، تربیتش می‌دهید و در کل باید بدانید زندگی، تاثیر مهمی بر روی عملکرد بازیکن در زمین تنیس می‌گذارد. بچه‌ها در خانه می‌بینند و می‌شوند، اگر شما دائم بهانه گیری، شکایت و ناله کنید، شما را خواهند شنید و پیروی خواهند کرد. سالم و سلامت بودن، بهترین مورد برای الگو بودن است. ارزش‌هایی در زندگی همچون روحیه تسلیم ناپذیری و جنگیدن، در راه رسیدن به انعطاف پذیری بسیار اهمیت دارند.

حتی اگر هیچ چیز به میل و خواسته شما پیش نمی‌رود، بجنگید. این فکر را در ذهن خود بکارید و اجازه دهید به پیش زمینه ذهنتان نفوذ کند. اگر می‌خواهید پیشرفت کنید، به کمک همه نیاز دارید. مربیان و والدین بیشترین نقش را زمینه آموزش تنیس دارند.

۴. فضایی رقابتی بسازید

می‌توانید برای میان مدت و بلند مدت، اهدافی تعیین کنید. هدف از انجام اینکار، داشتن روحیه برای انجام تمرینات روزانه است. داشتن روحیه، تاثیر بزرگی در پیشرفت دارد. برای مثال در ضربات فورهند به صورت محکم و نرم، بیشتر تمرین کنید تا ببینید هر دفعه توپ را به کجا می‌فرستید. این چالش‌ها باعث خواهند شد گام مهمی جهت انعطاف پذیری بردارید. همچنین سعی کنید با افراد دیگر بیشتر بازی کنید.

اگر محل تمرین شما این امکانات را ندارد، قطعا به جای دیگری بروید که بازیکنان تنیس بیشتری حضور داشته باشند. بازی در کنار آن‌ها، به رشد کمک خواهند کرد. انجام بازی‎های تمرینی زیاد، از لحاظ ذهنی کار را در بازی اصلی راحت خواهد کرد، پس این نکته را فراموش نکنید. مثلا یک بازیکن با باد که می‌وزد، نمی‌تواند کنار بیاید یا در ضربات برگشتی خوب نیست و یا اصلا در کورت مورد علاقه‌اش بازی نمی‌کند؛ اینجاست که تمرین سخت و رقابت، خودش را نشان خواهد داد.

بزرگان تنیس

دانستی‌های تنیس | ۱۰ رقابت برتر تاریخ تنیس

۵. بازیکن را با دانش و علم تشویق کنید

عمو تونی (شخصی که رافائل نادال را تمرین داده است و یکی از بزرگان آموزش تنیس محسوب می‌شود) می‌گوید همیشه به رافا گفته یادگیری پایان و انتهایی ندارد و همیشه باید آماده باشد. او با این روش، رافا را تحت فشار گذاشته است. من خودم نادال را وقتی دوازده ساله بود، دیدم و واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم. برای هر توپی می‌جنگید و هیچوقت متوقف نمی‌شد.

همیشه هم سعی می‌کرد بهتر و بهتر شود. به هر حال، بازیکنان نیاز به کمک دارند. باید اطلاعات مهم را با آن‌ها سهیم شد. بازیکنان تنیس حق دارند بدانند از بیرون چگونه به نظر می‌آیند. دانستن اینکه کِی و کجا باید بازیکن را تنبیه کرد، از مهم‌ترین کارهاست. عمو تونی، با مهارت و تجربه خود، از رافا بازیکنی ساخت که امروزه می‌شناسیم.

بیشتر بخوانید: زندگینامه ویکتوریا آزارنکا تنیسور حرفه‌ای بلاروس

۶. میان تمرین و مسابقه، تعادل برقرار شود

افراط و تفریط در این زمینه، تاثیر منفی بر روی داشتن انعطاف خواهد داشت. بازیکنانی که با تمرین زیاد و حضور کم در مسابقات مورد بررسی قرار گرفته‌اند، آمار بسیار بدی از خود برجای گذاشته‌اند. در آموزش تنیس، باید هم تمرین کرد و هم یادگرفته‌ها را در زمین مسابقه پیاده کرد. هر هفته باید دیدار تدارکاتی و هر ماه یک دیدار رسمی باید برگزار شود. آموزش، کلید اصلی پرورش یک بازیکن تنیس بزرگ است. سعی کنید محیط اطراف تنیسورتان را پر از خلاقیت کنید. تمام چیزهایی که ذکر شد، حاصل تجربه‌ام بود. همیشه جایی برای بهتر شدن وجود دارد، فقط باید بخواهیم و عمل کنیم.

دانستنی‌های تنیس | برترین شرکت‌های سازنده توپ تنیس (بخش دوم)

ورود به سایت بتکارت

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار