03/10/2023

از لیتون هیوئیت تا سافین؛ کاپیتان‌های ۲۴ تیم حاضر در ATP Cup مشخص شدند

  • توسط سروش
  • 15/12/2019
  • 0

نام‌های شناخته شده‌ای به عنوان کاپیتان در بین ۲۴ تیم شرکت کننده در مسابقات ATP Cup حضور خواهند داشت. لیتون هیوئیت یکی از این اسامی بزرگ بر روی نیمکت تیم ملی تنیس استرالیا است.

از لیتون هیوئیت تا سافین؛ کاپیتان‌های تیم های حاضر در ATP Cup

لیتون هیوئیت مرد شمارۀ یک سابق تنیس دنیا که هم‌اکنون ۳۸ سالگی خود را پشت سر می‌گذارد، به جمع اساطیری جهان تنیس اضافه شد که به عنوان کاپیتان در کنار تیم‌های ملی خود در رویداد ATP Cup حاضر خواهند بود. هیوئیت که یکی از افسانه‌های تنیس استرالیا قلمداد می‌گردد، عناوین و افتخارات زیادی را در این رشتۀ ورزشی به دست آورده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دو قهرمانی در گرند اسلم‌های یو اس اوپن در سال ۲۰۰۱ و ویمبلدون در سال ۲۰۰۲ اشاره کرد. او همچنین در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ موفق به قهرمانی در مسابقات پایان فصل تنیس مردان نیز شده است. بدین ترتیب، لیتون هیوئیت به جمع اسطوره‌هایی همچون بوریس بکر مرد شمارۀ یک سابق تنیس جهان از آلمان، مارات سافین از روسیه، توماس موستر از اتریش و تیم هنمن از بریتانیا خواهد پیوست که به عنوان کاپیتان در تورنمنت ATP Cup در استرالیا شرکت می‌کنند. همچنین گریگور دیمیتروف و گاستون گائودیو که هنوز مشغول به بازی تنیس هستند نیز کاپیتان تیم‌های کشورشان در این جام به حساب می‌آیند. لیتون هیوئیت به عنوان کاپیتان در شهر بریزبین و در کنار بازیکنانی چون نیک کیریوس و الکس دی مینور حاضر خواهد شد. لیتون هیوئیت دراین‌باره در مصاحبه‌ای اظهار داشت:

ما در گروه دشواری قرار گرفته‌ایم، اما من شانس زیادی را برای تیم ملی کشورم (استرالیا) برای حضوری موفق در این رقابت‌ها و صعود از مرحلۀ گروهی قائل هستم. اعضای تیم واقعاً از حضور در چنین تورنمنتی، هیجان‌زده هستند و امیدوارم که بتوانیم نتایجی خوبی را در این مسابقات به‌دست آوریم.

به غیر از استرالیا، دیگر تیم‌های شرکت کننده در نخستین رویداد ATP Cup هم دارای نام‌های بزرگی به عنوان کاپیتان برروی نیمکت خود هستند. بوریس بکر، مرد شمارۀ یک سابق دنیا و قهرمان شش دورۀ گرند اسلم‌ها را می‌توانیم به عنوان کاپیتان آلمان‌ها در این تورنمنت ببینیم. بکر اولین عنوان مهم خود در دنیای تنیس را در ۱۷ سالگی و در ویمبلدون به‌دست آورد و آخرین گرند اسلم‌اش را نیز ۱۱ سال بعد و در مسابقات اوپن استرالیایِ ۱۹۹۶ کسب نمود. آلمان و استرالیا به همراه یونان و کانادا تیم‌های حاضر در گروه ششم یا F را تشکیل خواهند داد. گروهی که با حضور تنیسورهای سرشناسی چون نیک کیریوس، الکساندر زورف، استفانوس تسیتسیپاس و فلیکس اوژه الیاسیم، گروه جذاب و البته مرگباری را شکل داده است. مارات سافین از دیگر چهره‌های سرشناس این رقابت‌ها قلمداد می‌گردد. تنیسور افسانه‌ای روس‌ها که در سال ۲۰۰۰ به مقام قهرمانی یو اس اوپن رسید و در سال ۲۰۰۵ و یکصدمین دورۀ برگزاری رقابت‌های اوپن استرالیا موفق به کسب عنوان نخست این بازی‌ها گردید. او به عنوان کاپیتان بر روی نیمکت تیم ملی روسیه خواهد نشست و ستاره‌هایی چون دنیل مدودف و کارن خاچانوف را هدایت خواهد کرد. روسیه در گروه چهارم (D) با تیم‌های ایتالیا، آمریکا و نروژ هم‌گروه بوده و بازی‌های این گروه در شهر پِرت برگزار خواهد شد.

توماس موستر که او هم از شماره یک‌های سابق دنیای تنیس قلمداد می‌شود به عنوان کاپیتان اتریش در این مسابقات حاضر خواهد شد. اتریش در گروه پنجم (E) با تیم‌های ملی تنیس کرواسی، آرژانتین و لهستان هم‌گروه شده که مسابقات کشورهای حاضر در این گروه در شهر سیدنی برگزار می‌گردد. موستر در دوران بازیگری‌اش و تا قبل از نادال به پادشاه خاک رس معروف بود. او ۴۴ عنوان قهرمانی از جمله کسب مقام نخست در مسابقات رولان گاروس در سال ۱۹۹۶ را در کارنامۀ ورزشی خود می‌بیند. حضور تیم هِنمن سرشناس که بسیاری او را احیا کنندۀ تنیس انگلستان و بریتانیا در دهۀ ۹۰ میلادی می‌دانند نیز از نکات قابل توجه این رویداد خواهد بود. هنمن به عنوان کاپیتان برروی نیمکت بریتانیا می‌نشیند و هدایت بازیکنانی چون اندی و جیمی ماری و همچنین دن ایوانز «تنیسور شمارۀ یک فعلی بریتانیا» را برعهده خواهد داشت. بریتانیا در گروه سوم (C) با تیم‌های بلژیک، بلغارستان (با کاپیتانی گریگور دیمیتروف) و مولداوی در شهر سیدنی به رقابت می‌پردازد. تیم هنمن دربارۀ حضورش به عنوان کاپیتان بریتانیا می‌گوید:

من به عنوان یک کاپیتان تازه‌کار خوشحالم در کنار تیمی قرار دارم که چه در بخش انفرادی و چه در قسمت دوبل نفرات کارکشته و خوبی را در اختیار دارد. در استرالیا همیشه اهالی از بریتانیا حاضر هستند و من مطمئن هستم که آن‌ها پشتیبانیِ گرمی از ما در این تورنمنت به‌عمل خواهند آورد.

لیتون هیوئیت

از دیگر کاپیتان‌های سرشناس حاضر در این مسابقات می‌توان به چهره‌هایی چون گاستون گائودیو از آرژانتین که در سال ۲۰۰۴ موفق به قهرمانی در مسابقات رولان گاروس شد، نناد زیمونجیچ صربستانی، قهرمان اسبق مسابقات دوبل جهان و آپوستولوس تسیتسیپاس، مربی و پدر استفانوس تسیتسیپاس به عنوان کاپیتان تیم ملی تنیس یونان اشاره کرد. تورنمنت ATP Cup برای اولین بار از تاریخ سوم تا دوازدهم ماه ژانویه در سه شهر بریزبین، پرت و سیدنی در کشور استرالیا برگزار خواهد شد. در رویداد ATP CUP، بیست و چهار کشور شرکت می‌کند و برای کسب جایزۀ نقدی ۲۲ میلیون دلاری این رقابت‌ها به مصاف هم می‌روند. این بازی‌ها که به همکاری فدراسیون تنیس استرالیا برگزار می‌شود، حداکثر ۷۵۰ امتیاز در بخش انفرادی و ۲۵۰ امتیاز در بخش دوبل دارد. در بخش پایانی، توجه شما را به اسامی ۲۴ کاپیتان حاضر در این رقابت‌ها جلب می‌کنیم.

گروه A

صربستان: نناد زیمونجیچ
فرانسه: ژیل سیمون
آفریقای جنوبی: جِف کوئتز
شیلی: پاول کاپدویلا

گروه B

اسپانیا: فرانسیسکو رویگ
ژاپن: ساتوشی یابوشی
گرجستان: دیوید کورناتزه
اروگوئه: فیلیپ ماسیو

گروه C

بلژیک: استیو دارسیس
بریتانیا: تیم هنمن
بلغارستان: گریگور دیمیتروف
مولداوی: ولادمیر آلبوت

گروه D

روسیه: مارات سافین
ایتالیا: وینچنزو سانتوپادره
آمریکا: دیوید مک‌فرسون
نروژ: کریستین روود

گروه E

اتریش: توماس موستر
کرواسی: لوکا کوتانجاچ
آرژانتین: گاستون گائودیو
لهستان: مارسین ماتکووسکی

گروه F

آلمان: بوریس بکر
یونان: آپوستولوس تسیتسیپاس
کانادا: آدریانو فوریوا
استرالیا: لیتون هیوئیت

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار