07/06/2023

دانستنی | همه چیز در مورد توپ تنیس و انواع آن

  • توسط تیم محتوای تنیس فارسی
  • 15/12/2020
  • 0
توپ تنیس

به گزارش تنیس فارسی – یکی از وسایل مورد نیاز تنیس، توپ تنیس است که در انواع مختلف به بازار ارائه می‌شود. اگر علاقه مند به این رشته پرطرفدار ورزشی هستید پیش از آن که اقدام به خرید وسایل آن کنید، مطالعات لازم در خصوص جنس، انواع و ویژگی‌های آن داشته باشید تا با توجه به نیاز خود، انتخاب بهتری را انجام دهید.

ورود به سایت بتکارت

در تنیس فارسی بخوانید: آموزش تاکتیک بازی‌های دو نفره تنیس

چگونه یک توپ تنیس را متناسب با نیاز خود انتخاب کنیم؟

توپ تنیس

مشخصات ظاهری یک توپ تنیس:

همان طور که مشاهده می‌کنید توپ تنیس عموما به رنگ زرد است که نوارهای سفیدی بر روی آن وجود دارد. انتخاب دلیل زرد برای توپ تنیس این است که این رنگ باعث بهتر دیده شدن توسط بازیکن و هم چنین پخش تلویزیونی است که به دلیل اندازه نسبتا کوچک آن در انواع زمین قابل مشاهده باشد. البته بد نیست بدانید در زمان‌های گذشته رنگ این توپ سیاه یا سفید بود، و انتخاب رنگ آن به زمین بازی بستگی داشت. در سال ۱۹۷۲ میلادی بود که پس از چند تغییر رنگ که یکی از آنها هم رنگ نارنجی بود و این رنگ برروی زمین خاک رس دچار کمبود دید بود، بالاخره به رنگ زرد و مورد تایید قرار گرفت و از آن به بعد همه توپ‌های استاندارد اصولا به رنگ زرد هستند. همچنین بر روی توپ‌های تنیس نشان تائیدیه فدراسیون جهانی این ورزش وجود دارد. در روی سطح توپ‌های تنیس پرزهایی تعبیه شده است به این علت که این پرزها تاثیر زیادی در نحوه حرکت توپ دارند این پرزها یاعث می‌شوند که پس از ضربه توپ به درستی به چرخش در آید و سرعتی تنظیم شده داشته باشد چنان چه در توپ‌های تنیس پرز وجود نداشت سرعت توپ، قابلیت کنترل را نخواهد داشت و بازیکن بر مبنای استراتژی خاصی نمی‌توانست ضربه به توپ وارد کند. بنابراین وجود این پرز بر روی توپ تنیس نیز الزامی است.

توپ تنیس

قطر و وزن یک توپ تنیس:

سال ها است که ابعاد توپ تنیس در مسابقات حرفه ای و تورنونمنت‌های مهم تنیس تغییری نکرده و اصولا توپ‌های تنیس دارای قطر و وزن یکسان هستند و تفاوتی میلی متری با یکدیگر دارند. قطر یک توپ تنیس استاندارد اصولا بین ۶/۳۵ الی ۶/۷۵ سانتی متر و وزن آن ۵۶/۷ الی ۵۸/۵ گرم است که اگر آنرا از ارتفاع ۲/۵ متری بر روی سطحی از بتون رها کنید بازتاب برگشت توپ باید بین ۱۳۵ الی ۱۴۷ سانتی متر باشد و اگر به توپ فشار ۸ کیلو گرمی وارد شود باید ۵۶ الی ۷۵ میلی متر از قسمت جلوی توپ و بین ۸۹ میلی متر الی ۱/۰۸ سانتی متر از قسمت پشت توپ فرو رود. ارقام گفته شده در مورد این فرورفتگی‌ها باید میانگین خواندن جدا از هم ارقام در هر یک از سه محور توپ باشد و در هر مورد اختلاف بین دو بار خواندن ارقام نباید بیش از ۰/۰۸ سانتی متر گردد. بنابراین در تهیه یک توپ همراه قطر و وزن استاندارد را از فروشنده جویا شوید که مطابق با استانداردهای جهانی باشد. همچنین توپ تنیس انواع مختلفی دارد که باید باتوجه به سطح بازی خود آن را خریداری نمایید که در ادامه اشاره ای به انواع آن خواهیم داشت.

قوانین امتیازدهی در مسابقه تنیس

با مقالات آموزشی تنیس فارسی همراه باشید: ترفندهای آموزشی سرویس زدن در تنیس

انواع توپ تنیس

توپ‌ها هم همانند راکت‌های این ورزش درجه بندی شده‌اند و به سه نوع توپ‌های مخصوص افراد آماتور و توپ‌های تمرینی، توپ‌های کلاس حرفه‌ای و توپ‌های قهرمانی تقسیم شده‌اند که هر یک با دیگری متفاوت است زیرا کنترل کردن این توپ‌ها و میزان ضربه وارده به آنها نیز متفاوت است و قطعا اگر هر یک را در دستان خود بگیرید و به آن ضربه بزنید متوجه تفاوت‌های آن خواهید شد.

توپ‌های کلاس حرفه‌ای نیز مخصوص تنیسورهای حرفه‌ای است که در کلاس جهانی به میدان می‌روند و از نظر کیفیت بهترین جنس را دارا هستند. این توپ‌ها فقط توسط شرکت‌هایی تولید می‌شود که با فدراسیون جهانی تنیس قرارداد دارند و به نوعی مورد تایید این سازمان است. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به برند ویلسون، پرنس تور اشاره کرد که سال‌ها است با این فدراسیون همکاری دارند.

توپ تنیس

قهرمانی در تنیس استعداد ذاتی می‌خواهد یا تمرین؟

توپ‌های قهرمانی اما از لحاظ کیفیت و جنس از کلاس حرفه‌ای پایین تر هستند و در لیگ‌های تنیس مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا افرادی که کمی در این ورزش حرفه‌ای شدند به دلیل قیمت ارزان تر آن نسبت به نوع حرفه‌ای آن را خریداری می‌کنند. اصولا ورزشکاران حرفه‌ای از این توپ در تمرینات خود استفاده می‌کنند. این توپ‌ها همانند توپ های حرفه‌ای از لحاظ کیفیت مورد تایید نیستند و به همین خاطر در درجه بندی توپ در رده دوم قرار می‌گیرند.

توپ‌های تمرینی همانطور که از اسم آن پیدا است به درد تمرین و یا افراد آماتوری می‌خورد که به تازگی به ورزش تنیس روی آوردند. این توپ‌ها در تمرینات افراد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و کیفیتی در حد توپ‌های حرفه‌ای ندارند و قطعا این کیفیت پایینتر است. بنابراین اگر به تازگی این ورزش را شروع کردید از این توپ شروع به بازی کنید زیرا کنترل کردن آن راحت تر است.

با «تنیس فارسی» اطلاعات خود درباره‌ی این ورزش را به‌طور حرفه‌ای ارتقا دهید
این سایت خبری تنیس بهترین مقالات و تحلیل‌های آموزش تنیس را در اختیار شما قرار می‌دهد

ورود به سایت بتکارت

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار