15/04/2024

10 استراتژی تنیس دونفره که بازی شما را تغییر می دهد

  • توسط آزاده یوسفی
  • 10/04/2020
  • 0
10 استراتژی تنیس دونفره که بازی شما را تغییر می دهد

ما در این مقاله قصد داریم شما را با 12 استراتژی تنیس دونفره که بسیار هوشمندانه و کاربردی هستند آشنا سازیم تا از طریق آن بتوانید با رویکردی متفاوت برنده بازی های تنیس دوبل باشید. پس با ما همراه باشید.

استراتژی های بازی تنیس دونفره

حمله به میانه زمین

پرتاب توپ به وسط زمین حریف در بازی تنیس دونفره باعث گمراهی بازیکنان حریف می شود. چرا که باعث ایجاد سردرگمی در دو بازیکن شده که کدام یک قرار است پاسخگوی توپ ارسالی باشند. به همین جهت در بسیاری از موارد هیچ کدام از دو بازیکن توپ را بازگشت نداده یا در صورت بازگشت توپ، از ضربه ضعیفی برخوردار است. همچنین این تاکتیک زاویه ضربه زدن به توپ را در بازیکن حریف سخت تر نموده و بنابراین شانس بالایی برای امتیاز گیری شما را به همراه خواهد داشت.

علاوه بر آن با پرتاب توپ به میانه زمین حریف باعث می شود تا برای ضربه بعدی چندین گوشه خالی در زمین حریف وجود داشته باشد که بتوانید در ضربه بعدی به آن بخش ها حمله کرده و امتیاز بازی را از آن خود کنید. هرچند حمله به وسط زمین متناسب با چیدمان اصلی زمین و اینکه هر دو بازیکن در قسمت نت بوده یا بازیکن عقبی هستند استراتژی های متفاوتی به همراه دارد، با این حال شانس شما را برای دریافت امتیاز در بازی بالا می برد.

حمله به میانه زمین

رویکرد سرویس دوم

در این تاکتیک با استفاده از سرویس دوم و حمله به نت حریف، بازیکن رو به رویی را دچار چالش می کنید. در این روش می بایست کاری کنید که بازیکنان حریف بعد از سرویس احساس فشار بالایی کنند. این بدان معنا نیست که حتما امتیازی از این روش کسب کنید بلکه بدین معناست که می توانید حمله بزرگی کرده و حریف خود را خسته کنید حتی اگر در نهایت امتیازی از این بخش کسب نکنید. این تاکتیک یکی از موثر ترین تاکتیک ها در بازی های دوبل تنیس می باشد که بسیاری از بازیکنان از آن استفاده می کنند.

حمله به پای بازیکن نت

بازیکنان نت که دریافت کننده والی های بلند هستند اغلب این ضربه ها را از دست می دهند چرا که به اهداف کوچکی در زمین حمله می کنند. اگر بازیکن نت در زمین مقابل وجود داشته باشد شما یک هدف خواهید داشت و آن هم پای بازیکن نت می باشد. این یک بازی منصفانه است و بالاترین درصد برنده شدن برای هر ضربه در بازی تنیس دونفره است. بازیکن نت حریف شانس کمی برای پاسخ گویی مناسب به ضربه زده شده به سمت پای خود را داراست بنابراین می توان بدین روش امتیاز خوبی در چنین بازی کسب نمود. به یاد داشته باشید که هرچه به تور نزدیک تر باشید، حمله به پای حریف برای شما راحت تر است.

حمله به پای بازیکن نت

Lob برگشت

بسیاری از تاکتیک های تنیس برای به چالش کشیدن بازیکنان تنیس طراحی شده و در این رابطه استثنایی وجود ندارد. Lob برگشتی یا همان برگشت توپ به صورت قوس دار بلند، باعث ایجاد هرج و مرج در زمین حریف می شود. در بسیاری از موارد، این عمل باعث تغییر جهت بازیکن روبه رویی شده و شانس یک پاسخ ضعیف یا خطا را در وی ایجاد می کند و بدین طریق باعث امتیاز گیری شما می شود.
اگر از حریفی برخوردارید که نت قوی داشته و به راحتی به توپ های نت پاسخ می دهد می توانید از این تاکتیک استفاده نموده و او را وادار به حرکت در زمین نمایید. به عنوان یک قاعده کلی در Lob ، سعی کنید توپ را بر روی شانه غیر غالب حریف قرار گرفته در نت پرتاب نمایید(در راست دستان). این عمل باعث می شود تا بازیکن حریف بیش از حالت عادی به چالش کشیده شود و شانس امتیاز گیری شما بالا می رود.

سرویس به نقطه T

در بسیاری از بازیکنان تنیس دونفره تمایز واضحی وجود دارد که کدام یک برگشت قوی تر و کدام یک برگشت ضعیف تری دارند. اگر دریافتید که بازیکن حریف شما از بک هند خوبی برای برگرداندن توپ برخوردار نیست، می توانید برای برگشت توپ از این نقطه ضعف استفاده کرده و به پشت سر او ضربه بزنید تا مجبور شود از بکهند خود برای دفاع استفاده نماید.

یکی از تاکتیک های مورد استفاده در بازی دوبل تنیس این است که شما با زدن سرویس به نقطه T از سمت Deuce Court و برگشت توسط دریافت کننده به محدوده بکهند که در این شرایط باید به بکهند رقیب فشار آورد که باعث خطای حریف می شود امتیاز دریافت نمایید. در این حالت سرویس بعدی از Add Court هم به نقطه T زده شود که باعث بهم ریختگی ذهن حریف می شود و احتمال برد شما زیاد است.

سرویس به نقطه T / تنیس دونفره

استراتژی Two Back

استراتژی Two Back در برگشت توپ در بازی های تنیس دونفره امروزی که سرویس زننده های بزرگ و بازیکنان نت قدرتمندی دارند، بسیار محبوب می باشد. اگر در دور نگه داشتن توپ برگشتی خود از بازیکن نت حریف مشکل دارید، خیلی مغرور نشوید که هر دو توپ اول را برگردانند. این عمل باعث می شود تا حریف شما مجبور شود به جای اینکه از طریق بازیکن نت با قدرت برخورد کند، والی زاویه داری اعمال کند. لازم به ذکر نیست که این عمل باعث می شود در کل زمین تنیس چالشی ایجاد شود. به این ترتیب اگر اول کوتاه باشد می توانید از این استراتژی استفاده کنید.

خط را پوشش ندهید

این استراتژی شاید شایع ترین اشتباه موقعیت یابی در همه بازی های تنیس دونفره باشد. بازیکنان زیادی در سطح باشگاهی به اندازه کافی از ضربه زدن و حمله در این خط مطمئن هستند که تقریباً برای کل مسابقات خود از آن استفاده کرده و از یار خود برای پوشش دیگر قسمت های زمین استفاده می کنند و این اشتباه بزرگی است.

طبیعتا شما نمی توانید کل قسمت نت را پوشش دهید اما می توانید قسمت هایی از زمین را که برای زدن ضربه حریف بسیار ساده و مناسب هستندCrosscout پوشش دهید. در بالای تور در قسمت میانی زمین جایی است که می توانید توپ را به صورت دونفره ضربه زنید.
یک واقعیت وجود دارد و آن این است که تغییر جهت و رفتن از crosscourt به خط اولین اشتباهی است که در بیسلاین در تنیس اتفاق می افتد. اشتباهات دیگری وجود دارد که در خطوط اتفاق می افتد و این تنها به بازی تنیس دونفره مربوط نیست.

ملایم بودن سخت تر است

ملایم بودن سخت تر است

برای بسیاری از افراد این یک تنظیم بسیار سخت است که در نت اعمال می شود. بر خلاف تمامی غرایز ضربه نرم زدن به توپ درست است؟ بدیهی است که این امر بستگی به هدف شما دارد و ممکن است ضربه سخت زدن بر علیه شما کار کند. در این جا سناریویی وجود دارد. هر دو تیم در چیدمان سنتی یک به یک قرار دارند. بازیکن بیسلاین در رو به روی شما یک ضربه محکم روی نت زده و شما برای برگشت توپ به سمت آن حرکت می کنید. در این لحظه ضربه والی می زنید ولی از آنجا که هدف اشتباهی برای خود برگزیدید، توپ به پشت سر بیسلاینر پرتاب شده و ضربه خنثی می شود. چقدر ناامید کننده است. هدف اولیه شما در والی یا ضربه بالای سر این است که به طرف پای بازیکن نت مخالف شلیک کنید، و هدف دوم این است که به نرمی به سمت بیسلاین پرتاب کنید، در حالت ایده آل با زاویه ای که باعث شود بیسلاینر به حرکت درآید.

این نوع تاکتیک نیاز به برخی تمارین ویژه دارد. وقتی در نت قرار دارید و توپ ارسالی بلند است، به پای بازیکن نت حمله کنید ولی اگر توپ بلند نیست، از یک والی نرم برای ضربه زدن به بیسلانر استفاده نمایید. این تاکتیک و این هدف در برابر لابر ها خوب عمل کرده چرا که آن ها را از محدوده راحتی خود خارج نموده و وادار می سازد برای ضربه زدن و بازگشت توپ به جلو حرکت کنند.

اهداف دیداری حریفان خود را تغییر دهید

باور کنید یا نه، بسیاری از بازیکنان انقدر نگران این هستند که کدام ضربه های را در کجای زمین بنشانند که به ضربه ها و استراتژی های حریف خود دقتی نمی کنند. این ضعف در تنیس و در تمامی سطوح بازی قابل مشاهده است. بازیکنان خوب تنیس دونفره دائما در حال تغییر تاکتیک ها و موقعیت های خود در زمین تنیس هستند تا مدام حریفان خود را به چالش بکشند و باعث شوند بازیکنان حریف به نقاطی از زمین حرکت کنند که شاید علاقه ای به آن بخش ندارند و خارج از محدوده راحتی آن هاست و بدین روش امتیاز بازی را کسب می کنند.

اما سوالی که مطرح است این است که چگونه می تواند از این تاکتیک در بازی تنیس دونفره استفاده نمود؟

1- حریف شما همیشه در منطقه deuce side با یک ضربه سرویس عالی به شما حمله می کند. از عرض دو شانه حرکت کنید تا سرویس مورد علاقه حریف خود را ناکار کنید. بدین ترتیب آنها را وادار به زدن دومین سرویس کنید.

2- در سرویس دوم از سلاح خود رونمایی کنید. بسیاری از بازیکنان سرویس دوم را به صورت مستقیم انجام می دهند و در نهایت به ضربات ضعیف خود می رسند. به سمت نقطه ای که در آن ضعیف هستید حرکت کنید و بدین روش حریف را وادار کنید تا به سمت دیگر که در واقع سمت قدرتمند شما می باشد حمله کند. این یک تاکتیک بسیار عالی و کارساز در بسیاری از مواقع می باشد.

3- دادن و گرفتن: وقتی یار شما سرویس می زند و شما در نت ایستاده اید، سعی کنید نزدیک به وسط بایستید، سپس حریف شما توپ را برگشت می دهد، به سمت عقب و بیسلاین حرکت کنید تا مانع از ایجاد فضای خالی برای حمله حریف شوید. بازیکنان حرفه ای همیشه از این شیوه و تاکتیک استفاده می کنند. آنها دائما با اهداف دیداری مخالفان خود بازی کرده و قمار می کنند.

4- از فرم استرالیایی استفاده کنید تا حریف خود را به سمت خط برگردانید. فرم اوسی این است که به طور همزمان بازیکن نت و سرور در یک طرف زمین قرار گیرند و به خط مرکزی بسیار نزدیک اند. این امر باعث سردرگمی بسیار در برگشت دهنده توپ شده و درصد برگشت توپ را به حداقل می رساند.

اهداف دیداری حریفان خود را تغییر دهید

در مقابل تدافعی تهاجمی بازی نکنید

تنیس بازی خطاهاست. در حقیقت، 60 درصد بازی دوبل با خطا به پایان می رسد. وقتی بازیکن تدافعی هستید تهاجم نکنید. این بدان معناست که می بایست هنگام بازی تدافعی لاب های دفاعی و توپ ها کم ارتفاع را استفاده کنید. قهرمان بازی در نیاورید. از لاب های دفاعی استفاده کنید. این ضربات برای خنثی کردن ضربه استفاده می شوند نه برای بردن در تنیس. با این حال بدین روش می توان دور بازی را از آن خود کنید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله تلاش کردیم شما را با 10 استراتژی مهم در ارتباط با بازی تنیس دونفره آشنا سازیم تا بدین طریق بتوانید در شرایط مختلف و قابل اجرا برخی از تاکتیک ها را اجرایی نمایید. به یاد داشته باشید که هماهنگی با یار خود در تنیس دوبل از الزامات این بازی بوده و شانس برد شما را افزایش خواهد داد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار