27/05/2024

5 مرحله برای داشتن ضربه سرویس خوب ویژه مبتدیان

  • توسط آزاده یوسفی
  • 10/01/2020
  • 0
5 مرحله برای داشتن ضربه سرویس خوب ویژه مبتدیان

جالب است بدانید که در هر سطحی از حرفه تنیس قرار داشته باشید، ضربه سرویس یکی از پیچیده ترین ضربات تنیس می باشد که این قضیه در مبتدیان بیشتر به چشم می خورد.

دلیل این امر این است که ضربه سرویس از مجموعه ای پیچیده از حرکات برخوردار است که می بایست در زمان کوتاهی به درستی با یکدیگر ترکیب شده و در نهایت منجر به ضربه سرویس شود. ضربه سرویس تنها ضربه در تنیس است که یک بازیکن از ابتدا تا انتهای حرکت را تحت کنترل خود دارد. مابقی ضربات در تنیس توسط حریف شما آغاز شده و با برگشت توپ توسط شما به اتمام می رسد. به همین دلیل، ضربه تنیس یک ضربه خاص بوده و در اکثر مواقع نیاز به زمان بسیار زیادی برای یادگیری صحیح و حرفه ای شدن در آن وجود دارد.

یک سرویس پیشرفته که با سرعت بیش از 100 مایل در ساعت امکان پذیر است، می تواند سالها به یادگیری نیاز داشته باشد. به عنوان یک مبتدی تنیس، به احتمال زیاد نمی خواهید سال ها را صرف یادگیری ضربه سرویس کنید.
بنابراین لازم است تا برنامه 5 مرحله ای زیر را دنبال کنید تا با چگونگی یادگیری ضربه تنیس به عنوان یک فرد مبتدی آشنا شوید.

اسم این نوع حرکت را سرویس اختصاری می گذاریم. چرا که تنها مختص مبتدیان نبوده و در واقع نسخه کوتاه شده یک سرویس پیشرفته است. اگر می خواهید ضربه سرویس تنیس را یاد بگیرید، بهتر است این کار را درست انجام دهید. مراحل زیر به شما نشان می دهند چگونه این کار را به درستی انجام دهید.

5 مرحله اساسی برای یادگیری سرویس تنیس عبارت اند از:

1- در موقعیت و حالت مناسب برای سرویس زدن بایستید.
2- موقعیت دست و بازوی خود را تنظیم کنید.
3- توپ را به بالا پرتاب کنید
4- چرخش مناسب برای ضربه به توپ انجام دهید.
5- به توپ ضربه زنید.

در صورتی که به تمرین زیاد و هماهنگی 5 مرحله فوق بپردازید خواهید توانست به زودی ضربه سرویس را یاد بگیرید. فقط کافی است در هر سطح تمرینی که قرار دارید برای داشتن ضربه ای موثر بیشتر تمرین کنید.

سخت ترین قسمت این ضربه در این است که شما می بایست تمام 5 مرحله بالا را با یکدیگر هماهنگ کرده تا بتوانید از ضربه درستی بهره بگیرید.
حال به توضیح هر کدام از این 5 مرحله می پردازیم:

در موقعیت و حالت مناسب برای سرویس زدن بایستید.

در موقعیت و حالت مناسب برای سرویس زدن بایستید.

برای این که در نهایت به یک ضربه سرویس تنیس مناسب و خوب دست پیدا کنیم می بایست از موقعیت مکانی خوبی برخوردار باشیم. تمامی سرویس زنان خوب این عرصه برای برخورداری از ضربه ای موثر اولین قدم را به درستی رعایت می کنند و بدن خود را به درستی در زمین تنظیم می کنند. در این شرایط بدن و دست بازیکن باید در موقعیت های صحیح قرار گیرد تا بتواند از حداکثر توان و قدرت خود برای ضربه به توپ استفاده کند.

در ابتدا با پا آغاز میکنیم. در این جا فرض می کنیم بازیکن مورد نظر راست دست است و بر اساس آن توضیحات لازم را ارائه می دهیمد. بنابراین اگر دست چپ هستید تمام حرکات را برعکس کنید.

در این حالت پای چپ شما باید در زاویه 45 درجه نزدیک به خط انتهایی زمین قرار گیرد. انگشت پا باید به سمت راست نت اشاره کند. پای راست شما می بایست به صورت موازی با خط انتهایی زمین و با فاصله 6 تا 10 اینچ در پشت پای دیگر تنظیم شود. پنجه پای راست باید مطابق با پاشنه چپ باشد.
دست سرویس زننده می بایست به حالت کانتیننتال باشد که به چکشی نیز معروف است. بند انگشت سبابه باید در روی راکت قرار گیرد. در صورت امکان، انگشت اشاره را کمی از انگشت میانی دور کنید.

موقعیت دست و بازوی خود را تنظیم کنید

موقعیت دست و بازوی خود را تنظیم کنید

مرحله دوم مرحله بسیار راحتی است و تنها چند ثانیه طول می کشد تا آن را آموخته و انجام دهید. به طوریکه می توان آن را با مرحله یک ادغام کرد با این حال سعی کردیم در اینجا آن را جداگانه شرح دهیم.

زمانی که در موقعیت درست و ایده آل برای سرویس زدن قرار گرفتید، می بایست بازوی خود را هدفمند در پشت بدن خود و به صورت L مانند قرار دهید.
شکل L شکل ویژه حرکات پرتابی است. اگر به ورزش های دیگر همچون بیسبال نگاه کنید خواهید دید که بازیکنان این رشته های ورزشی نیز قبل از پرتاب توپ دست خود را به این شکل قرار می دهند. زاویه دست در این حالت 45 تا 75 درجه ساعد است. من به شخصه علاقمندم بازوی خود را بیشتر از 45 تا 50 درجه نگه دارم و این قضیه یک اولویت شخصی است. بازوی بالایی شما نیز می بایست تقریبا موازی با زمین باشد. شانه های شما نیز مطابق با ضربه زدن در پشت سر شما خواهد بود؛ نه به طرفین.

نکته مهمی که وجود دارد این است که کف دست برخورد شما به طرف راست یا دور از شما قرار داشته باشد. راکت را به حالت معمول در دست بگیرید. اگر راکت را زیادی سخت در دست نگه دارید ممکن است تنش بیش از حد در عضلات شما ایجاد کند که باعث کاهش قدرت شما می شود.

توپ را به بالا پرتاب کنید

توپ را به بالا پرتاب کنید

پرتاب توپ با دست چپ انجام می شود. از آنچه که شما دست راست هستید این قضیه ممکن است کمی برای شما دشوار باشد اما تنها کافی است کمی تمرین کنید تا به آن مسلط شوید.

توپ را در نوک انگشتان دست چپ خود نگه دارید. فکر کنید تخم مرغی در دست دارید که بسیار ظریف و شکننده باید یا آن برخورد کنید. اجازه ندهید کف دست شما با توپ برخورد کند.

حال بازوی چپ خود را روی پای چپ یا نزدیک خود قرار دهید. سپس می خواهیم بازو را با کف دست به سمت بالا بلند کنیم. هنگام بلند کردن بازو ، مهم نیست که خیلی سریع بازو را بالا بکشید. اگر خیلی سریع بلند شوید ، هیچ کنترلی بر توپ نداشته و پرتاب نادرست خواهد بود.

همچنین اگر بازو را خیلی آهسته بالا ببرید، توپ پس از آنکه دست شما را ترک کند ، زمان کافی برای ماندن در هوا نخواهد داشت. در نتیجه ، ما باید بازوی خود را در جایی مابین این دو حالت و با سرعتی مناسب حرکت دهیم.

نکته دیگر قابل توجه این است که حتما بازوی خود را کاملا مستقیم بکشید. در حالی که بازو را بالا می برید، مچ دست و دست را نیز در راستای آن قرار دهید.
پس از رسیدن بازو به بالای سر، با باز کردن انگشتان توپ را آزاد کنید. پس از انجام این کار، مچ دست و دست خود را در همان حالت نگه دارید و بازوی خود را تا زمانی که کامل روی سرتان بماند، بالا بکشید.

توپ باید 5 الی 6 فوت بالاتر از سر شما پرتاب شود. این کار به ما زمان کافی می دهد تا راکت را بچرخانیم و به راحتی با توپ برخورد کنیم.
پرت کردن باید کمی در سمت راست ما و کمی در جلوی بدن ما باشد. به عبارتی 6-8 اینچ در سمت راست بدن و 8-12 اینچ جلوی بدن بازیکن.

نکته مهم در پرتاب توپ تنیس

این مرحله می تواند برای افراد مبتدی مشکل آفرین باشد. اغلب می بینیم که بازیکنان به سختی توپ را به بالا پرتاب می کنند یا برای هماهنگی بین انگشتان خود و تماس آن با توپ اغلب دچار مشکل اند.

در هر صورت پیشنهاد من این است که این عمل را ده ها یا صدها بار انجام دهید تا بتوانید در نهایت به پرتاب درست و معقولی دست پیدا کنید. می توانید از حرکت دست خود فیلمی گرفته و آن را مشاهده کنید تا اشکالات خود را در آن پیدا کنید.

به یاد داشته باشید که حتی اگر فکر می کنید به درستی توپ را پرتاب می کنید، با این حال لازم است هر جلسه بر تمرین روی آن کار کنید.

چرخش مناسب برای ضربه به توپ انجام دهید

چرخش مناسب برای ضربه به توپ انجام دهید

وقتی توپ به اوج خود رسید و شروع به پایین آمدن می کند، این زمان دقیقا همان موقعی است که شما چرخش و حرکت خود را شروع می کنید.
نوسان تنیس برای افرادی که عادت به حرکت پرتاب ندارند، می تواند کمی پیچیده باشد. به همین دلیل ، می توانیم آن را با ServeMaster تنیس شبیه سازی کنیم. این کار می تواند یک کمک برای بهوبد ضربات سرویس باشد.

در هنگام چرخش و حرکت بدن برای داشتن یک ضربه خوب آرنج از اهمیت بالایی برخوردار است. به طوری که آرنج شما در واقع قبل از هر قسمت دیگری از بازوی شما به سمت توپ حرکت می کند. در یک نقطه مشخص در نوسان، دست شما روی آرنج غلبه خواهد کرد.

هنگامی که حرکت نوسان را شروع می کنید، کف دست راست شما باید از شما دور شود. وقتی نوسان را شروع می کنید، کف دست به صورت شما خواهد رسید.

درست قبل از اینکه به توپ ضربه زنید ساعد خود را طوری تنظیم می کنید که راکت روی سر توپ ضربه وارد کند.

به توپ ضربه زنید

به توپ ضربه زنید

پس از تماس راکت با توپ، بدن به جلو می چرخد. بازو پس از تماس باید تا حد ممکن باز شود. پس از باز شدن کامل بازو ، بازو به سمت پایین و سمت چپ حرکت می کند. از جلوی بدن عبور خواهد کرد و باید در اطراف ناحیه لگن سمت چپ بدن به حرکت خود پایان بخشد. پس از اتمام نوسان، شانه راست از شانه چپ بالاتر خواهد بود.

برای ضربات پیشرفته سرویس، هر دو پا به اندازه 8 تا 10 اینچ از زمین فاصله می گیرند. این پرش در ضربه سرویس باعث حرکت قوی تر در بازیکن شده و در نهایت بازیکن با پای چپ به روی زمین بر میگردد.

برای انجام این کار نیاز به تمرین زیاد و نوسان کامل است. در هنگام تماس ، پای شما ممکن است زمین را ترک کرده و یا نکند. این بستگی به میزان تنومند بودن شما و غیره دارد. بیایید فرض کنیم که پای شما روی زمین بماند بدین صورت که پای چپ شما در تمام مدت ضربه سرویس روی زمین باقی بماند.
با این حال، پای راست در هنگام پرتاب توپ قدم به جلو خواهد گذاشت. این باعث می شود که وزن بدن خود را در پشت سرویس قرار دهید. می توانید پای چپ خود را به عنوان لولایی و پای راست خود به عنوان پایه ای که به جلو حرکت می کند، در نظر بگیرید.

این عمل به دلایل مختلفی مورد علاقه بسیاری از بازیکنان می باشد. یکی از این دلایل این است که انجام آن بسیار راحت تر از پریدن است. دوم، این که این مل برای بازیکنانی که سن بالاتری دارند یا دارای مشکلاتی هستند بهتر است؛ چرا که در این روش فرد بازیکن راحت تر می تواند تعادل خود را حفظ نموده و در نهایت به حالت اولیه باز گردد.

هنگامی که ده ها بار (یا حتی صدها بار) آن را انجام دادید، پس از چند دقیقه فقط با راکت (و بدون توپ) تمرین کنید. پس از تکمیل نوسانات سایه، می توانید یک توپ تنیس را انتخاب کنید و سرویس کامل را امتحان کنید. حال می بایست تمام 5 مرحله بالا را برای ضربه زدن به توپ ترکیب کنید.

در ابتدا، این سرویس ممکن است بسیار ناخوشایند و ناراحت کننده باشد. باید بدانید که تنیس راحت ترین ورزش برای بازی نیست مگر اینکه آن را در سنین جوانی یاد بگیرید. اگر بتوانید چند جلسه تمرینی اولیه را طی کنید، با این ضربات تنیس راحت تر روبه رو خواهید شد.

با تمرین مداوم ، شما می توانید یک تنیس نسبتا خوب را در چند هفته یا چند ماه داشته باشید. اینکه چقدر خوب ضربه سرویس را انجام دهید بستگی به عوامل زیادی دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار