27/05/2024

با توپ تنیس بیشتر آشنا شوید

  • توسط تیم محتوای تنیس فارسی
  • 16/08/2020
  • 0
توپ تنیس

توپ تنیس یکی از مهم‌ترین اجزای این ورزش است که هر ساله با توجه به پیشرفت علم این عنصر از بازی تنیس هم تفاوت با سال قبل خود دارد و در ادامه قصد داریم که ویژگی ها و انواع توپ تنیس را بشناسیم.

انواع توپ تنیس

توپ های تنیس عموما در سه نوع توپ حرفه ای ، توپ کلاس قهرمانی و توپ مخصوص تمرینی تولید می شوند هنگامی که از یک توپ حرفه ای استفاده می کنید براحتی متوجه سطح کیفیت آن با سایر انواع توپ خواهید شد.در زیر به هریک از آنها خواهیم پرداخت.

توپ حرفه ای تنیس

این توپ ها در مسابقات حرفه ای تنیس مورد استفاده قرار می گیرند و از نظر کیفیتی در بالاترین سطح استاندارد قرار دارند و تولید کنندگان خاصی که مورد تائید فدراسیون جهانی تنیس ITF هستند این توپ ها را تولید می کنند. برند هایی مانند ویلسون WILSON، پرینس تور Prince tour، پرو پن  propeen تولید کنندگان توپ حرفه ای مورد تائید فدراسیون جهانی این ورزش هستند.

توپ تنیس قهرمانی

توپ تنیس

این توپ ها یک درجه پائین تر از توپ های حرفه ای قرار دارند و مناسب برای استفاده در مسابقات لیگ های تنیس هستند اما این بدین معنا نیست که توپ های خوبی نباشند بلکه فقط این توپ هاموفق به کسب کامل امتیازات در مراحل کنترل کبفیت را نشده اند و جهش این توپ ها پس از ضربه مانند توپ های حرفه ای نیست و بیشتر قهرمان حرفه ای تنیس از این توپ ها برای مقاصد تمرینی استفاده می کنند.

توپ تمرینی تنیس

توپ تنیس

همین طور که از اسم این توپ ها پیداست مناسب جهت تمرین هستند اما این بدین معنی نیست که کاربردی به جزء تمرین نداشته باشند بلکه در لیگ های تنیس که از سطح کیفی پائینی برخوردار هستند مورد استفاده قرار می گیرند اما کاربری آنها بیشتر در دستگاههای پرتاپ توپ است و با کمک این توپ ها می توان در بهبود انجام ضربات کمک گرفت.

ساختار توپ تنیس

سطح خارجی توپ های تنیس به رنگ زرد است که نوارهای سفیدی بر روی توپ قرار گرفته است علت اینکه فدراسیون جهانی تنیس رنگ زرد را برای این توپ در نظر گرفته است این است که در تلویزیون رنگ زرد بهتر قابل رویت است و دلیل خاص دیگری وجود ندارد. قطر یک توپ تنیس استاندارد بین ۶/۳۵ الی ۶/۷۵ سانتی متر و وزن آن ۵۶/۷ الی ۵۸/۵ گرم است که اگر آن را از ارتفاع ۲/۵ متری بر روی سطحی از بتون رها کنید بازتاب برگشت توپ باید بین ۱۳۵ الی ۱۴۷ سانتی متر باشد و اگر به توپ فشار ۸ کیلو گرمی وارد شود باید ۵۶ الی ۷۵ میلی متر از قسمت جلوی توپ و بین ۸۹ میلی متر الی ۱/۰۸ سانتی متر از قسمت پشت توپ فرو رود. بر روی توپ های تنیس نشان تائیدیه فدراسیون جهانی این ورزش وجود دارد. درروی سطح توپ های تنیس پرزهایی تعبیه شده است به این علت که این پرزها تاثیر زیادی در نحوه حرکت توپ دارند این پرزها یاعث می شوند که پس از ضربه توپ به درستی به چرخش در آید و سرعتی تنظیم شده داشته باشد چنانچه در توپ های تنیس پرز وجود نداشت سرعت توپ، قابلیت کنترل را نخواهد داشت و بازیکن بر مبنای استراتژی خاصی نمیتوانست ضربه به توپ وارد کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار