27/05/2024

5 بازیکن برتر تنیس در عصر مدرن

  • توسط آزاده یوسفی
  • 26/01/2020
  • 0
5 بازیکن برتر تنیس در عصر مدرن

بازیکنان برتر تنیس در ضربات والی و سرویس در سال های گذشته نه تنها با تکنیک ها و بازی خود حرفی برای گرفتن داشتند، بلکه توانستند بازی تنیس را متحول کرده و نشان دهند می توان از یک سبک هجومی در بازی تنیس استفاده نمود و بدین وسیله برنده بازی بود. در این مقاله قصد داریم در ارتباط با 5 بازیکن برتر تنیس که در ضربات والی و سرویس خود جز حرفه ای ترین ها هستند صحبت کرده و آنان را معرفی کنیم.

این 5 بازیکن برتر تنیس در عصر مدرن عبارت اند از: جان مک انرو، مارتینا ناوراتیلووا، استفان ادبرگ، پیت سمپراس، پاتریک رافتر. بازیکنانی که در این مقاله در ارتباط با آنان صحبت می شود افرادی هستند که در دهه 1980 بهترین های این رشته ورزشی بودند.

متاسفانه امروزه در بین 100 بازیکن برتر تنیس تنها یک شخص به نام میشا زورف وجود دارد که به عنوان یک بازیکن حرفه ای در نوع ضربات سرویس و والی معروف است. بازی تنیس مبتنی بر حرکات والی و سرویس بسیار سخت بوده و به همین دلیل بازیکنان معدودی قادرند در آن به مهارت های کافی و لازم دست پیدا کنند.

تنها شجاع ترین بازیکنان خود را در بازی به خطر انداخته و توپ خود را نزدیک تور می اندازند، جایی که کوچک ترین خطا امکان از دست دادن امتیاز آن ها را در پی دارد. چنین بازیکنانی از چنان حرکت دست و حرکت راکتی برخوردارند که بینندگان را میخکوب می کنند.
در ادامه به معرفی افراد حاضر در لیست بالا می پردازیم.

John McEnroe (جان مک انرو)

John McEnroe (جان مک انرو)

بدون شک، جان مک انرو آمریکایی یکی از دشوارترین و سر سخت ترین بازیکنانی است که در تاریخ تنیس می توان در مقابل او بازی نمود. سرویس دست چپ او، یکی از مشهورترین نوع سرویس ها را از آن خود کرده بود. وقتی جان مک انرو در دهه 1970 بازی تنیس را آغاز کرد، راکت ها ساخته شده از چوب بودند و سر آن ها نیز بسیار کوچک تر از نوع امروزی بودند. اما این قضیه مانع توسعه و رشد جان مک انرو نشد و او را به یکی از بهترین بازیکنان تاریخ تنیس و جز 5 بازیکن برتر تنیس در این نوع ضربات تبدیل نمود.

جان مک انرو همیشه به نحوی در زمین بازی می کرد که زمین را از آن خود می دانست و سعی می کرد تمام مطالبات لازم از بازی و حریف را داشته باشد. استایل جان مک انرو در طول بازی رعب و وحشتی در دل بازیکنان ایجاد می کرد. در سال 1984 جان مک انرو سال خود را با 42 مسابقه و برد در بازی آغاز و در نهایت با 82 برد به پایان رساند. تا سپتامبر سال 2018 جان مک انرو هنوز هم رکورد بالاترین برنده یک فصل در تنیس حرفه ای مردان را لقب داشت.
حتی امروز هم جان مک انرو یکی از افراد حرفه ای در رشته ورزشی تنیس می باشد. این بازیکن در بسیاری از مواقع با جوانان بسیاری وارد مسابقه شده و آنان را با سرویس های خود شکست می دهد.

بازی جان مک انرو به قدری جدی و حرفه ای بود که بسیاری معتقدند اگر امروز نیز این فرد به بازی تنیس می پرداخت قطعا بهترین بازیکن این زمان نیز به شمار می آمد. چرا که امروزه بازیکنان کمی به اهمیت سرویس و والی و مهارت های ناشی از آن تسلط دارند.
جان مک انرو هنوز هم محبوب بوده و بسیاری از افراد پای تماشای بسیاری از فیلم ها و بازی های او می نشینند، به طوری که در پایان بازی می توان به طور کاملا بدیهی این فرد را تحسین نمود.
دستاوردها و سوابق جان مک انرو بی شمار است. وی در سن 16 سالگی 7 عنوان اصلی انفرادی، 9 عنوان بازی دوبل، کسب رتبه یک در بازی سینگل و دوبل رسیده است. معدود بازیکنان تنیس، اعم از خانم یا آقا، می توانند به چنین سطح از موفقیت دست پیدا کنند.

Martina Navratilova (مارتینا ناوراتیلووا)

Martina Navratilova (مارتینا ناوراتیلووا)

بازیکنان خوب و فوق العاده در مهارت سرویس و والی در تنیس مردانه کمتر از تعداد انگشتان دو دست می باشند، چه بسا این امر در تنیس زنان بسیار کم تر نیز می باشد و تنها می توان به مارتینا ناوراتیلووا، مارگارت کورت و بیلی جینکینگ اشاره نمود. همین امر باعث شده تا مارتینا ناوراتیلووا به عنوان بازیکنی ویژه در تاریخ انتخاب شود که مملو از سوابق حرفه ای در این رشته ورزشی است.

در حالی که بازیکنان زیادی تلاش می کنند در بخش های مختلف بازی تنیس قدرتمند شوند، مارتینا ناوراتیلووا سعی کرد مهارت های لازم را فرا گرفته و یکی 5 بازیکن برتر تنیس در ضربات سرویس و والی گردد. مارتینا ناوراتیلووا توانسته تعداد 31 عنوان در بازی تنیس سینگل و دوبل را از آن خود نماید.
در سال 1983، مارتینا ناوراتیلووا یک حرکت غیر قابل باور انجام داد و سال خود را با یک رکورد 86 تایی به پایان رسانید که این رکورد حتی از رکورد مک انرو نیز بهتر بود.

بدیهی است که چنین مهارتی چه برای بازیکن زن و چه مرد در یک سال سخت و غیر قابل دسترسی است. این در حالی است که در آن سال تنها باخت مارتینا ناوراتیلووا، باخت در دور چهارم مسابقات فرانسه بود.
تا به امروز هیچ بازیکنی مانند مارتینا ناوراتیلووا و مک انرو نتوانسته به این سطح از رقابت و موفقیت در یک سال دست پیدا کند.

سال 1987 نیز یکی دیگر از سال های موفقیت مارتینا ناوراتیلووا به شمار می آید. او به فینال چهار رشته برتر رسید و توانست دو برد را از آن خود کند. مارتینا ناوراتیلووا در سال 2004 نیز رکورد دیگری را برای خود رقم زد. در حالی که 47 سال و 8 ماه سن داشت، برای آخرین بار به ویمبلدون وارد شد و حریف جوان تر خود را شکست داد. با شکست این بازیکن توانست لقب مسن ترین بازیکن آزاد بازی های سینگل را به نام خود ثبت کند.
بدون شک، مارتینا ناوراتیلووا یکی از بهترین بازیکنانی است که تا کنون در این رشته ورزشی به بازی حرفه ای پرداخته است. مهارت سرویس و والی این بازیکن برتری وی بین بازیکنان دیگر و عامل موفقیت او در تمامی مراحل زندگی ورزشی بوده است.

Stefan Edberg (استفن ادبرگ)

Stefan Edberg (استفن ادبرگ)

به عقیده بسیاری از افراد، ادبرگ خالص ترین و بهترین زننده سرویس و والی در تمامی دوران بوده است. او در زمان خود و در طول دهه 1980 و اوایل دهه 90 با سبک حمله ای خود به شهرت رسید. در حالی که سایر بازیکنان در آن زمان روی سرویس های بلند خود کار می کردند، ادبرگ سعی داشت از این ضربات به صورت حمله ای و با سبک خاص خود استفاده کند.

ادبرگ ترجیح می داد تا سرویس خود را به جای استفاده از سرعت، با چرخش همراه سازد و این باعث میشد تا توپ مدت زمان دیرتری به او بازگشت داده شود و این فرصتی بود تا بتواند موقعیت خود را در زمین و در مکان مناسب و در نزدیکی نت تثبیت کند تا بتواند از آنجا ضربه والی مناسبی داشته باشد.
ضربه فورهند ادبرگ برای یک بازیکن پیشرفته کاملا در حد معمول بود اما ضربه بک هند او یکی از بهترین ضربه ها در دوران ادبرگ به شمار می آمد.

اگر به تماشای فیلم های ادبرگ بپردازید، خواهید دید که چگونه زمین را با بازی خود به آتش می کشد. او از چنان سبک و استایل محاسبه شده ای برخوردار است که توانسته جز 5 بازیکن برتر تنیس در زمان خود از منظر ضربات سرویس و والی باشد. این در حالی است که اگر او در موقعیت دیگری در زمین قرار میگرفت شاید نمی توانست مانند امروز مشهور شود.
اگر می خواهید مهارت های سرویس و والی خود را تقویت کنید کافی است به تماشای فیلم های ادبرگ بنشینید.

Pete Sampras (پیت سمپراس)

Pete Sampras (پیت سمپراس)

سمپراس بر خلاف ادبرگ و مک انرو، از سرویس های منحصر به فرد خود و از نوع بلند استفاده می کرد تا در ادامه بتواند از ضربات والی ویژه خود استفاده کند. تکنیک والی سمپراس یک تکنیک فوق العاده عالی است. این بازیکن همچنین به عنوان یک بازیکن با ضربه فورهند و بک هند یک دستی شناخته شده است. تمامی استعدادهای سمپراس باعث شد تا بتواند 14 عنوان را از آن خود کند.
سمپراس ابتدا از ضربه های کوتاه و ملایم استفاده می کرد اما به محض اینکه در حرفه خود پیشرفت کرد، بازی های تهاجمی را از سر گرفت به طوری که توانست پی در پی به بردهای زیادی در بازی های مختلف دست پیدا کند.

همچنین سمپراس در سن 20 و 30 سالگی خود، جز سه بازیکنی بود که توانست مقام های یک بازی تنیس را از آن خود نماید. دو بازیکن دیگر به نام های کن روزوال و رافائل نادل نیز دو بازیکن دیگر هم رده سمپراس بودند.

رقیب اصلی سمپراس، بازیکنی به نام اندره آگاسی بود که شخصیت منحصر به فردی داشت. برخی از استایل های آگاسی به قدری منحصر به فرد بود که در کنار مسابقاتی که همراه با سمپراس انجام می شد بی نظیر بود. سمپراس در 20 دیدار از 34 دیدار با آگاسی برنده بازی بود، کسی که بهترین مهاجم توپ در تمام دوران محسوب می شد.
در صورتی که سمپراس یک بازیکن معمولی بود و از ضربات والی و سرویس مناسبی برخوردار نبود هرگز نمیتوانست امتیازات خوبی در برابر آگاسی داشته باشد.

Patrick Rafter (پاتریک رافتر)

Patrick Rafter (پاتریک رافتر)

شاید تعجب کنید که چرا تصمیم گرفتیم پاتریک رافتر را در لیست 5 بازیکن برتر تنیس در زمان خود قرار دهیم. نام او در خارج از دایره تنیس شناخته شده نیست و همچنین این بازیکن لیست بلند بالایی از موفقیت ها و امتیازات همچون مک انرو، سمپراس و ناوراتیلووا در اختیار ندارد. در حقیقت او 12 بازی از 16 بازی خود را باخت و به دلیل مصدومیت و آسیب دیدگی نتوانست هرگز پتانسیل خود را در بازی به کار گیرد. رافتر یک بازیکن دوست داشتنی و رقیب سرسختی به شمار می آمد.

رافتر از سبک خاص خود در والی برای کسب امتیازات استفاده می کرد و توانست در سال 1997، 98 و در سال 1999 عناوینی را از آن خود کند.
رافتر یکی از بازیکنان تهاجمی در زمان خود بود که توانست در U.S به موفقیت برسد. در سال 2000 و 2001 رافتر راهی فینال ویمبلدون شد اما از سامپراس و ایوانسیویچ شکست خورد. همچنین لازم به ذکر است که رافتر در مقابل راجر فدرر رکوردی بینظیر داشت. او توانست با توانایی و مهارت خود در ضربات سرویس و والی شانس برنده شدن در بازی ها را داشته باشد.

متاسفانه در سال 2001 رافتر آخرین بازی حرفه ای خود را انجام داد و در سن 29 سالگی بازنشسته شد.

سخن نهایی

با خواندن مقاله فوق احتمال اینکه برخی افراد با لیست فوق مخالف باشند زیاد است. اما طبیعتا باید اعتراف کرد که تمامی این بازیکنان نام برده شده جز بازیکنان برتر تنیس در ضربات سرویس و والی هستند. لازم است در این جا از برخی بازیکنان قدرتمند دیگر به نام های بوریس هنمن، مایکل استچ، ریچارد کرجیچک و پت کاش اشاره کنیم.
در این میان بازیکنی به نام “بکر” احتمالا یکی از به یاد ماندنی ترین بازیکنانی است که می توان رتبه 6 را در لیست فوق به او اختصاص داد. سرویس های خاص، استراتژی تهاجمی این بازیکن و ضربات فوق العاده او توانست او را به یکی از بازیکنان خوب عرصه تنیس تبدیل کند.
در طول یک دهه گذشته، تماشای بازی های مایکل لودرا و ایوان دودینگ دیدنی است. آخرین بازیکنی که از استراتژی ضربات والی و سرویس استفاده کرد میشا زورف نام دارد.
این بازیکن قدرتمند می تواند به راحتی خطر و تهدیدی برای بازیکنان دیگر و حریفان خود باشد. اگر چه او به زودی به سن بازنشستگی می رسد اما توانست در سال 2018 اولین عنوان تور ATP را از آن خود کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار