18/07/2024

تنیس آزاد فرانسه | هر آنچه لازم است که بدانید

  • توسط تیم محتوای تنیس فارسی
  • 23/09/2020
  • 0
تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰

بعد از رقابت‌های جذابی که در مسترز سینسیناتی، آزاد آمریکا و مسترز رم در روزهای گذشته شاهد بودیم، این بار نوبت به یکی از مهم ترین گرند اسلم‌های سال یعنی تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰ موسوم به رولان گاروس می‌رسد. در این مطلب به تاریخچه این مسابقات و هرآنچه لازم است در این خصوص بدانید، می‌پردازیم.

ورود به سایت بتکارت

تاریخچه مسابقات تنیس آزاد فرانسه

این مسابقات از سال ۱۸۹۱یعنی به مدت ۱۲۸ سال در حال برگزاری است و در ابتدا فقط تنیسوران اهل کشور فرانسه در باشگاه های این کشور می توانستند در آن شرکت و مسابقات را برگزار کنند.جالب است بدانید قهرمان اولین دوره این رقابت ها یک بریتانیایی مقیم فرانسه بود که با شرکت در این مسابقات قهرمان اولین دوره لقب گرفت.این مسابقات حدود ۶ سال بعد نیز تنیسوران خانم را به این گرند اسلم اضافه کرد. در ابتدا بخش انفرادی زنان رولان گاروس برای نخستین‌بار در سال ۱۸۹۷ برگزار شد و در بخش دونفره مختلط و دو نفره زنان نیز به ترتیب در سال‌های ۱۹۰۲ و ۱۹۰۷ به رقابت‌ها اضافه گردید. رولان گاروس به همین صورت تا سال ۱۹۲۴ برگزار شد تا اینکه سر انجام در سال ۱۹۲۵، تصمیمی اتخاذ شد که در مسابقات قهرمانی تنیس فرانسه بازیکنان بین المللی و حرفه ای تنیس نیز بتوانند شرکت کنند و بعد از آن این رقابت ها از سوی فدراسیون جهانی تنیس به یکی از مسابقات بزرگ سال تبدیل گردید.

تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰

بیشتر بخوانید: تنیس مسترز رم ۲۰۲۰ و هر آنچه در مورد آن لازم است بدانید

در ابتدا این تورنومنت در شهر های مختلف فرانسه می چرخید و هر سال در یک جا بر گزار می شد تا اینکه حدود ۳۵ سال بعد فداراسیون جهانی تنیس نشستی را برگزار کرد که در طی آن بزرگان این رشته تصمیمی اتخاذ کردند که این رقابت ها باید در یک شهر برگزار شود. همگی بالاتفاق به این نظر رسیدند که در یکی از استادیوم های پایتخت فرانسه یعنی پاریس این رقابت ها برگزار شود و در سال ۱۹۲۷ این طرح به تصویب رسید و رقابت ‌های رولان گاروس در «ورزشگاه رولان گاروس» در شهر پاریس، میزبانی این مسابقات را عهده دار شد و تا به امروز هر ساله این ورزشگاه بازسازی و آماده برگزاری مسابقات می شود ولی هیچ گاه جای اش تغییری نمی کند. بد نیست بدانید در جریان جنگ جهانی دوم و از سال ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۵ این مسابقات بدون آن‌که از سوی فدراسیون تنیس فرانسه به رسمیت شناخته شود، انجام می‌گرفت.

علت نام گذاری این اسم یعنی رولان گاروس را بدانید :

این مسابقات نقطۀ اوج رقابت‌های فصل خاک تنیس به حساب می‌آید. این تورنمنت به افتخار «رولان گاروس»، خلبان جوان فرانسوی که در جریان جنگ جهانی اول جان خود را از دست داد، با نام رولان گاروس نیز شناخته می‌شود.

تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰

شرایط زمین‌های خاک در رولند گروس به چه صورت است؟

حرکت رالی در بازی تنیس در زمین‌های رُسی آزمونی سخت برای بازیکنان تنیس است، چه به لحاظ روحی و چه به لحاظ جسمی و آنها را ملزم می‌کند که مهارت ، صبر و استقامت خود را افزایش دهند.
مسابقات تنیس آزاد فرانسه تنها گرند اسلمی است که با شیوه به این شکل برگزار می شود. قهرمان این مسابقات باید بتواند بر روی زمین‌های کندِ خاک رُس، در هفت مسابقۀ سه ست از پنج ست، به پیروزی دست پیدا کند. ست آخر نیز بدون «تایبریک» است و بازی تا زمانی که اختلاف گیم‌ها (بعد از ۶-۶ در ست پایانی) به عدد ۲ برسد، ادامه می‌یابد. به گفته برخی ها این شکل برگزاری از رقابت ها و زمین سخت ترین مسابقه گرند اسلم است زیرا شرایط آن بسیار دشوار است. به همین خاطر هر ساله خیلی از تنیسوران مطرح حتی راجر فدرر نیز از این مسابقات انصراف می دهند و ترجیح می دهند که تمرکز و انرژی خود را بر روی مسابقات دیگر برگزار شده صرف کنند.

مطالب مرتبط: تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۰ و هر آنچه در مورد آن لازم است بدانید

سرعت حرکت توپ در زمین خاک رس

از سرعت حرکت توپ در زمین خاک رس بدانید که در مقایسه با انواع دیگر زمین (هارد و چمن) کمتر است و توپ پس از برخورد با سطح زمین ارتفاع زیاد تری نسبت به بقیه زمین ها می‌گیرد. از همین رو، تنیس‌بازانی که با سبک هجومی بازی می‌کنند در این مسابقات نمی توانند چندان موفق ظاهر شوند چون این زمین سرعت آن ها را کند می کند و بازی آن ها به کل مختل خواهد شد.

در خصوص مجموعه رولند گروس شهر پاریس بدانید:

تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰

مجموعه رولان گاروس حدود ۶ هکتار مساحت دارد و ۲۰ زمین تنیس را در خود جای داده است. ۳ زمین بزرگ این مجموعه به ترتیب گنجایش عبارتند از:
۱. استادیوم فیلیپ شاتریه با ۱۵۲۲۵ صندلی
۲. استادیوم سوزان لنگلن با ۱۰۰۶۸ صندلی
۳. استادیوم سیمون متیو با ۵۰۰۰ صندلی

استادیوم «سیمون متیو» امسال در مجموعه رولان گاروس ساخته و افتتاح گردید. این استادیوم که چهار طرف آن با گل‌خانه ‌های بلوری و فضای سبز با انوع گیاخان و درختان تزیین شده است به خاطر قهرمان سابق تنیس آزاد فرانسه سیمون متیو نام‌گذاری و افتتاح شد.

بد نیست بدانید یکی از مشکلات اصلی ان ورزشگاه نداشتن سقف متحرک و نورافکن است که یک مشکل جدی برای رقابت به این بزرگی ایجاد کرده است. رقابت تنیس فرانسه تنها گرند اسلمی است که این امکان را ندارد و به همین خاطر هنگامی نا مساعد بودن شرایط آب و هوایی مثل بارندگی و تاریکی هوا مشکلات جدی را برای تنیسوران ایجاد می‌کند. به همین خاطر در مقری که این چند سال به خاطر این معضل برگزار شد توسعه و نوسازی این استادیوم در دستور کار قرار گرفت و مسئولان برگزاری رقابت‌ها اعلام کردند که این مسئله هر ساله یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولین فدراسیون تنیس فرانسه در سال‌های اخیر بوده است؛ تاجایی‌که چندی پیش حتی صحبت از انتقال این مسابقات به یک مجموعه کاملاً جدید در خارج از شهر نیز به وسط آمد. در سال ۲۰۱۱ نهایتاً تصمیم به توسعه مکان کنونی گرفته شد و در همین راستا پس از پایان رقابت‌های سال ۲۰۱۸، بخش‌های زیادی از استادیوم «فیلیپ شاتریه» خراب شد و با صرف هزینۀ ۱۵۰ میلیون یورو بازسازی گردید. بازسازی این ورزشگاه هم چنان ادامه دارد و قرار است در سال  جاری ۲۰۲۰ به سقف متحرک و در سال ۲۰۲۱ به نورافکن مجهز شود تا امکان برگزاری بازی‌ها در شب و شرایط خاص آب و هوایی نیز فراهم گردد. با توجه به این بازسازی به نظر می رسد دیگر فدراسیون فوتبال فرانسه محل برگزاری این مسابقات را تغییر ندهد.

بیشتر بخوانید: تنیس مسترز سینسیناتی ۲۰۲۰ و هر آنچه در مورد آن لازم است بدانید

تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰

رکورد داران این گرند اسلم چه کسانی هستند؟

از سال ۱۹۶۸ که تنیس به صورت حرفه‌ای درآمد، تنها ۷ تنیس‌باز مرد قهرمانی در هر دو گرند اسلم‌ رولند گروس و ویمبلدون را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند که عبارتند از: راد لیور، جان کودش، بیورن بورگ، آندره آغاسی، رافائل نادال، نواک جوکوویچ و راجر فدرر.

یکه تازی در بخش مردان و زنان:

رافائل نادال، اسطوره زمین‌های خاک رس، با ۱۱ قهرمانی رکورددار عنوان قهرمانی در رده انفرادی مردان است. در بخش انفرادی زنان نیز کریس اورت، تنیس‌باز بازنشسته آمریکایی با ۷ عنوان رکورددار بیشترین تعداد قهرمانی می‌باشد.

برای پیش بینی مسابقات تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰ همراه ما باشید

ورود به سایت بتکارت

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار